رئیس جمهوری سابق افغانستان در مصاحبه با فرید زکریا گفت، توافق دولت ترامپ با طالبان که به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان منجر شد، یک فاجعه بود.
به گزارش ایسنا، «اشرف غنی» رئیس جمهوری سابق افغانستان در مصاحبه‌ با فرید زکریا در برنامه سی.ان.ان گفت که خودش منتقد کنار گذاشته شدن دولت وقت افغانستان از مذاکرات اولیه بین طالبان و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت آمریکا بود. غنی در آن زمان ریاست جمهوری را در دست داشت.
اشرف غنی، رئیس جمهوری سابق افغانستان از بیان اینکه آیا احساس می‌کند از سوی دولت آمریکا به او خیانت شده یا خیر، امتناع کرد اما وقتی زکریا پرسید “فکر می‌کنید که توافق ترامپ با طالبان یک فاجعه بود یا خیر؟” پاسخ داد: بله همینطور بود. فکر می‌کنم در آن بخشی از توافق که مربوط به افغان‌ها بود، یک نوع زورگویی رخ داد. ما را از مذاکرات صلح دور کردند و روند مذاکرات صلح از مسیر خود منحرف شد.
رئیس جمهوری سابق افغانستان همچنین گفت: ترامپ در ابتدا گفت که استراتژی‌اش درباره افغانستان و جنوب آسیا بر اساس یک توافق مبتنی بر شرایط است. قرار بود این توافق مشروط باشد. اما هیچ یک از شرایط اصلی رعایت نشد.
غنی همچنین ادامه داد، امیدوار است که در آینده‌ای نزدیک به افغانستان برگردد؛ اشرف غنی با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و بعد از آنکه سال گذشته در ۱۵ اوت کنترل کابل به دست نیروهای طالبان افتاد، از این کشور گریخت.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari