نماینده دائم روسیه در دفتر سازمان ملل در ژنو گفت، هیچ پلتفورم عملی برای برگزاری یک نشست مستقیم میان روسای جمهوری روسیه و اوکراین وجود ندارد و با تداوم درگیری، رسیدن به یک راهکار دیپلماتیک دشوارتر می‌شود.
به گزارش ایسنا، «گنادی گاتیلوف» نماینده دائم روسیه در دفتر سازمان ملل در ژنو یکشنبه در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز درباره احتمال ملاقات ولادیمیر پوتین و ولودیمیر زلنسکی گفت: هیچ پلتفورم عملی‌ای برای برگزاری چنین نشستی وجود ندارد.
این دیپلمات روس از رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به دلیل اینکه تمام تلاش خود را برای تسهیل حل و فصل دیپلماتیک مناقشه در اوکراین به کار گرفت، قدردانی کرد اما گفت که “اکنون، من اصلا هیچ امکانی برای تماس‌های دیپلماتیک متصور نیستم و هر چه بیشتر درگیری ادامه یابد، دستیابی به یک راه‌حل دیپلماتیک دشوارتر خواهد بود.”
گاتیلوف گفت که سازمان ملل متحد باید در تلاش‌های میانجیگرانه خود برای اوکراین فعال‌تر عمل کند.
این نماینده روسیه با انتقاد از سازمان ملل بابت “غرق شدن” در سیاسی‌کاری که روی قدرت و نفوذ آن تاثیر منفی داشته است، گفت: دستیابی به توافق صادرات غلات یک نمونه از نقش عملی سازمان ملل در تلاش‌های میانجیگرانه است اما چیز بیشتری مورد نیاز است.
پنج‌شنبه گذشته آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با ولودیمیر زلنسکی و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری اوکراین و ترکیه در لویو ملاقات کرد. در ۲۲ ژوئیه، روسیه، اوکراین و ترکیه طرحی را با میانجیگری سازمان ملل امضا کردند تا یک کریدور دریایی بشردوستانه برای حرکت کشتی‌های حامل موادغذایی و کود صادراتی از بنادر دریای سیاه ایجاد کنند.
گوترش روز شنبه از “مرکز هماهنگی مشترک” در استانبول – نهادی که بر اجرای این توافق بین‌المللی سازمان ملل و ترکیه با اوکراین و روسیه برای صادرات غلات از طریق دریای سیاه نظارت می‌کند – در بحبوحه حمله روسیه به اوکراین بازدید کرد.
این مقام ارشد روسیه همچنین گفت که کشورهای غربی با درگیری اوکراین تلاش می‌کنند تا لطمه بیشتری به روسیه وارد کنند. به گفته او، موضع کنونی اوکراین تماس دیپلماتیک با روسیه را غیر ممکن می‌کند.
گاتیلوف افزود: آمریکا و متحدانش در حال استفاده از خصومت‌ها در اوکراین به عنوان ابزار فشاری بر روسیه برای منزوی کردن روسیه … آسیب رساندن به موقعیت ما به لحاظ اقتصادی و سیاسی هستند. در نتیجه، کی‌یف مذاکرات مستقیم با روسیه را در ماه مارس قطع کرد. زلنسکی بارها گفته که آماده مذاکره با پوتین است اما تا وقتی همه نیروهای روسی به مواضع قبل از ۲۰۱۴ بازنگردند چنین چیزی ممکن نیست. از نظر مسکو، این نشان‌ می‌دهد که هیچ چارچوب عملی‌ای برای نشست پوتین – زلنسکی وجود ندارد. همچنین روابط روسیه با کشورهای غربی تقریباً از بین رفته است و هیاتی که من رهبری آن را در دست دارم هیچ تماس رسمی یا شخصی با همتایان غربی ندارد. روسیه معتقد است که آمریکا به منافع این همسایه روسیه اهمیتی نمی‌دهند و خواستار جنگ با روسیه تا زمان حضور آخرین اوکراینی است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari