زلنسکی می‌گوید با بایدن یک «گفتگوی بسیار خوب» داشته و درباره گام‌های بعدی کی‌یف صحبت کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «ولادیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که با «جوبایدن»، همتای آمریکایی خود یک گفت‌وگوی تلفنی بسیار خوب داشته و درباره اقدامات بعدی اوکراین گفتگو کرده است.
او در توئیتر نوشت: «گفتگوی عالی با رئیس جمهور آمریکا داشتم. از حمایت بی دریغ امنیتی و مالی ایالات متحده از مردم اوکراین تشکر می‌کنم. ما درباره گام‌های بعدی اوکراین بحث کردیم.»
یک روز پیش از این در روز چهارشنبه جو بایدن از کمک نظامی ۲.۹۸ میلیارد دلاری به اوکراین خبر داده بود. در بیانیه کاخ سفید در این خصوص ادعا شده است که واشنگتن به حمایت از مردم اوکراین در ادامه مبارزه برای دفاع از حاکمیت خود متعهد است!
بیانیه کاخ سفید در این باره به نقل از «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا اضافه می‌کند: به عنوان بخشی از تعهدمان، مفتخرم که بزرگ‌ترین بخش کمک امنیتی واشنگتن تا کنون را اعلام کنم؛ حدود ۲.۹۸ میلیارد دلار سلاح و تجهیزاتی که از طریق ابتکار کمک امنیتی اوکراین ارائه خواهد شد.
مقامات آمریکا پیشتر نیز اعلام کرده بودند که واشنگتن قصد دارد که نزدیک به ۳ میلیارد دلار کمک نظامی و امنیتی دیگر به اوکراین اعطا کند.
این بسته کمک نظامی و امنیتی از سرمایه مالی صندوقِ «کمک به اوکراین» استفاده کرده که نمایندگان کنگره از طریق آن به دولت جو بایدن اجازه داده اند تا به جای تهیه سلاح و تسلیحات نظامی از بازارهای تسلیحاتی موجود از تسلیحاتی صنعتی و کارخانه‌ای تهیه کند.
یک مقام آمریکایی که نخواسته نام و هویتش فاش شود در گفتگو با آسوشیتدپرس گفته بود: تسلیحات جدید قرار نیست از نوعی باشند که ارتش اوکراین پیش از این از آنها استفاده نکرده، اما حجم زیادی از این بسته کمکی متمرکز بر مهمات و اهداف بیشتر میان مدت مانند سامانه‌ها و پدافندهای دفاعی است.
از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، آمریکا و کشورهای غربی، برای توقف پیشروی ارتش روسیه، علاوه بر اعمال تحریم‌های شدید علیه مسکو، تا کنون میلیاردها دلار کمک تسلیحاتی و مالی در اختیار دولت و ارتش اوکراین قرار داده اند.
«آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا هفته پیش اعلام کرد ارزش کمک‌های نظامی و امنیتیِ تا کنونی آمریکا به اوکراین به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari