وزارت خارجه تونس به تصمیم مراکش برای تحریم همایش بین المللی توسعه که قرار است در تونس برگزار شود، واکنش نشان داد.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، وزارت خارجه تونس در بیانیه‌ای اعلام کرد: تونس همواره بی طرفی کامل خود را درباره پرونده صحرای غربی در راستای پایبندی به قوانین بین المللی حفظ کرده است و این موضع ثابتی است که هرگز تغییر نمی‌کند تا زمانی که طرف‌ها ذیربط بتوانند راهکار مسالمت آمیزی را بیابند.
در این بیانیه آمده است: اتحادیه آفریقا به عنوان شرکت کننده اصلی در همایش بین المللی توسعه “تیکاد ۸” که قرار است امروز و فردا در تونس برگزار شود از تمام اعضای اتحادیه آفریقا از جمله صحرای غربی خواسته در این نشست شرکت کنند. همچنین رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا به صورت شخصی از مسئولان صحرای غربی برای حضور در نشست دعوت کرده است. مقامات صحرای غربی و مراکش در نشست‌های قبلی شرکت کرده‌اند.
تونس در این بیانیه بر تمایل خود به حفظ روابط دوستانه و برادرانه با ملت مراکش تأکید و مخالفت خود را با هرگونه مداخله در امور داخلی تونس اعلام کرد.
وزارت خارجه تونس اعلام کرد که براین اساس سفیر خود در رباط را برای مشورت احضار کرده است.
پس از آنکه قیس سعید، رئیس جمهور تونس میزبان ابراهیم غالی، رهبر جبهه پولیساریو بود تا در نشست سران تیکاد ۸ (کنفرانس بین المللی برای توسعه آفریقا) حضور یابد، مراکش سفیر خود در تونس را برای رایزنی فراخواند.
وزارت خارجه مراکش  در بیانیه‌ای اعلام کرد، پس از اقدام تونس در راستای تشدید تنش‌ها و اقدامات منفی علیه مراکش و منافع عالی آن، عملکرد این کشور در چارچوب تیکاد به وضوح مشخص شد تونس روند آمادگی‌ها برای کنفرانس و اصول وضع شده برای آن را نقض کرد.
همچنین این وزارتخانه تاکید کرد، تونس به شکلی یک‌جانبه تصمیم گرفت از جبهه پولیساریو دعوت کند و استقبالی که قیس سعید از ابراهیم غالی به عمل آورد، اقدامی خطرناک و بی‌سابقه بود که احساسات مردم مراکش و گروه‌های فعال آن را آزرد.
وزارت خارجه مراکش در ادامه بیانیه خود آورد، مراکش در برابر این موضعگیری خصمانه که به روابط برادرانه دو کشور ضربه می‌زند، تصمیم گرفت در هشتمین نشست سران تیکاد که روزهای ۲۷ و ۲۸ اوت جاری در تونس برگزار می‌شود، شرکت نکرده و سفیر خود در تونس را برای رایزنی فرابخواند.
این وزارتخانه تاکید کرد، این تصمیم هرگز بر روابط مستحکم دو ملت مراکش و تونس، تاریخ و سرنوشت مشترک ‌آنها و نیز ارتباط مراکش با منافع قاره آفریقا و ابتکارعمل‌ها در اتحادیه آفریقا تاثیری نخواهد گذاشت.
رئیس جمهور تونس روز جمعه میزبان رهبر جبهه پولیساریو و هیئت همراهش بود که برای شرکت در نشست تیکاد ۸ به کشور سفر کرده‌اند.
امروز شنبه و فردا یکشنبه تونس میزبان کنفرانس بین المللی توکیو در زمینه توسعه در آفریقا “تیکاد ۸” خواهد بود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari