طالبان گشت‌زنی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در حریم هوایی افغانستان را تجاوز دانسته و نسبت به پیامدهای آن هشدار داد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری باختر، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت: هواپیماهای آمریکا هنوز هم در حریم هوایی افغانستان گشت‌زنی می‌کنند و باید به این کار خاتمه داده شود…ما این کارشان را تجاوز می‌خوانیم و این باید متوقف شود
او تاَکید کرده است که آمریکا و دنیا باید به تمام حقوق افغان‌ها احترام بگذارند.
آمریکا ماه گذشته بدون آگاهی و یا هماهنگی با حکومت افغانستان یک منزل مسکونی خالی از سکنه را در شیرپور کابل با هواپیمای بدون سرنشین هدف قرار داد و بعد هم رئیس جمهوری آن کشور ادعای کشته شدن رهبر القاعده در این حمله را مطرح کرد٬ ادعای مبهمی که تا کنون جزئیات آن اعلام نشده و علاوه بر آن از محل واقعه جسدی پیدا نشده است٬ شماری از کشور های جهان از جمله روسیه و چین این حمله هوایی آمریکا را مبهم دانسته و از آمریکا خواسته‌اند که در این باره توضیح دهد؛ واشنگتن تاکنون سکوت کرده و هیچ سندی ارائه نکرده است.
مجاهد همچنین تاکید کرد: داعش به گونه‌ای بی‌سابقه سرکوب شده‌ و کشورهای همسایه و منطقه نباید نگران اقدامات ضد امنیتی از سوی گروه داعش باشند. ایجاد نا امنی در مرزهای کشور توطئه عده‌ای خودخواه است که می‌خواهند از این طریق روابط بد و بی‌اعتمادی را بین افغانستان و کشورهای همسایه ایجاد کنند.
به گفته ذبیح الله مجاهد «امارت اسلامی افغانستان به خاطر ثبات کشور و به خاطر آرامش مردم خود موظف است تا امنیت کلی را در افغانستان تامین کند و افغانستان جایی نباشد که هیچ کشوری از آن تهدید شود و خطری را احساس کند.
وی تاکید کرد: این مسوولیت ما است، در این مورد خود ما بیشتر توجه داریم.
مجاهد همچنین در پاسخ به درخواست سازمان عفو بین‌الملل مبنی بر توقف نقض حقوق بشر، این سازمان را به پروپاگاندا در برابر امارت اسلامی متهم کرد.
عفو بین‌الملل با انتشار گزارش اعلام کرد:  مقام‌های دولت طالبان نه تنها به تعهدشان مبنی بر حمایت از حقوق مردم به ویژه حقوق زنان عمل نکرده‌اند، بلکه چرخهٔ خشونت را در این کشور از سرگرفته‌اند.
اما ذبیح‌الله مجاهد، با رد این گزارش اظهار داشته است که این گونه گفته‌ها مملو از “تبعیض و عقده” است و این سازمان در تلاش برای پروپاگاندا علیه این گروه است.
او گفت: واقعیت این است که طی ۲۰ سال گذشته وحشت و ظلم‌هایی که در افغانستان صورت گرفته بود را طی یک سال گذشته کسی ندیده است. این سازمان طی ۲۰ سال گذشته در برابر تمام وحشت‌ها و جنایات دهان بسته بود و حالا علیه امارت اسلامی می‌خواهد پروپاگاندا کند”
مجاهد افزود که حقوق همۀ مردم محفوظ است و نه کسی بیجا کشته شده، نه تهدید شده و نه هم مورد ضرب و شتم قرار گرفته است، اما به گفتۀ وی تطبیق قوانین جهت نظم جامعه در یک کشور ضروری است.
او گفت که در افغانستان بر اساس قانون برای تمام مردم آزادی وجود دارد و حکومت در تامین حقوق مردم متعهد است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari