وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد که در نتیجه اقدامات آمریکا، آسیب های بخش نفت و گاز سوریه از سال ۲۰۱۱ تا اواسط سال جاری بالغ بر ۱۰۷ میلیارد دلار بوده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری عربی ۲۱، وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد که خسارات بخش نفت و گاز سوریه در نتیجه اقدامات آمریکا از سال ۲۰۱۱ تا اواسط سال جاری بالغ بر ۱۰۷ میلیارد دلار بوده است.
وزارت خارجه سوریه در دو نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت تاکید کرد که اقدامات آمریکا که نیروهایش به طور غیرقانونی در خاک سوریه حضور دارند و همچنین دزدی و قاچاق غیرقانونی توسط تروریست ها گروه‌ها و شبه‌نظامیان جدایی‌طلب قسد، خسارات و ویرانی‌های زیادی را در بخش استخراج، تامین، توزیع و سرمایه‌گذاری نفت، گاز و ثروت های معدنی سوریه وارد کرده اند.
این دو نامه حاکی از آن است که بر اساس آمارهای وزارت نفت و منابع معدنی، زیان مستقیمی که این بخش حیاتی متحمل می‌شود بالغ بر ۲۴.۲ میلیارد دلار در اثر سرقت‌های نفت، گاز و معادن بوده است.
این وزارت خاطرنشان کرد: ارزش تخمینی این خسارات ناشی از استخراج، قاچاق و تجارت غیرقانونی نفت، گاز و منابع معدنی سوریه تا پایان نیمه اول سال جاری بالغ بر ۱۸.۲ میلیارد دلار بوده است.
وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد که این خسارات نیز ناشی از خرابکاری و سرقت تاسیسات استخراج و انتقال منابع نفت، گاز و معدنی سوریه توسط گروه های تروریستی بوده است.
وزارت امور خارجه سوریه تأکید کرد که این حق را برای خود محفوظ می داند که اقدامات قانونی مندرج در قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد به منظور مطالبه جبران خسارات مستقیم و غیرمستقیم متحمل شده به بخش نفت، گاز و ثروت معدنی را انجام دهد.

کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari