حزب «جنبش خلق برای آزادی آنگولا» با ۵۱.۱۷ درصد آرا، پیروز انتخابات پارلمانی این کشور شده و رئیس‌جمهوری کنونی آنگولا در منصب خود ابقا می‌شود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، رقیب اصلی این حزب، یعنی حزب «اتحاد ملی برای استقلال کامل آنگولا» ۴۳.۹۵ درصد آرای این انتخابات را به خود اختصاص داد.
کمیسیون ملی انتخابات آنگولا اعلام کرد که ژوئائو لوورنسو، رئیس‌جمهوری کنونی آنگولا در این انتخابات در منصب خود ابقا شده و یک دوره دیگر رئیس‌جمهوری آنگولا خواهد بود.
مردم آنگولا چهارشنبه هفته گذشته در این انتخابات شرکت کردند تا رئیس‌جمهوری و ۲۲۰ عضو پارلمان این کشور را تعیین کنند.
حزب حاکم که از ۱۹۷۵ قدرت را در این کشور نفت‌خیز آفریقا در دست دارد، در این انتخابات ۱۲۴ کرسی را به خود اختصاص داد و رقیبش ۹۰ کرسی به دست آورد. سه حزب کوچک دیگر، هر یک دو کرسی به دست آوردند و سه حزب دیگر شرکت‌کننده در انتخابات به کلی ناکام شدند.
رئیس حزب اتحاد ملی برای استقلال کامل آنگولا از نتایج راضی نبوده و با ادعای عدم تطابق آرا، خواستار بازبینی آن‌ها شده است.
در کشوری با ۱۴ میلیون رای‌دهنده، مدت تصدی رئیس جمهور و معاونان ۵ سال است و یک رئیس جمهور می‌تواند حداکثر برای ۲ دوره انتخاب شود. در آنگولا، با اصلاح قانون در سال ۲۰۱۰، رأی‌دهندگان برای پارلمان و ریاست جمهوری فقط به یک حزب رأی می‌دهند. رهبر حزبی که بیشترین آرا را به دست آورد بر کرسی ریاست جمهوری می‌نشیند. ۱۸ منطقه اداری این کشور توسط فرمانداران منصوب شده توسط رئیس جمهور اداره می‌شوند.
این کشور که برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ در آن انتخابات برگزار شد، از سال ۱۹۷۵ که استقلال خود را به دست آورد، توسط جنبش خلق برای آزادی آنگولا اداره می‌شود. لوورنسو ۶۸ ساله که از سال ۲۰۱۷ ریاست جمهوری را بر عهده دارد، از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ وزیر دفاع آنگولا بود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari