رئیس‌جمهور ترکیه با تاکید بر اینکه یونان به لحاظ سیاسی، اقتصادی یا نظامی همتراز و مخاطب‌ ترکیه نیست، تاکید کرد: توان تولید هر محصولی که از ما دریغ می‌کنند، را داریم.
به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه در سخنرانی مراسم ویژه بزرگداشت « یکصدمین سالگرد ۳۰ اوت؛ عید پیروزی» در مجتمع ریاست جمهوری آنکارا اظهار داشت: یونان به لحاظ سیاسی، اقتصادی یا نظامی همتراز و مخاطب ما نیست.
اردوغان افزود: آمریکا به‌عنوان بزرگترین قدرت ناتو، سامانه اس-۴۰۰ را که بارها اعلام کردیم صرفا برای نیازهای امنیتی خود تامین کرده‌ایم، تهدیدی برای جنگنده‌های خود می‌داند. اکنون مشتاقانه منتظریم که همان آمریکا به فعال سازی سامانه‌های اس-۳۰۰ یونان علیه نیروی هوایی ناتو چه پاسخی خواهد داد. آمریکایی که به ما جنگنده‌های F-۳۵ را تحویل نداده و به یونان داد، راه را برای رهگیری و به دام انداختن این هواپیماها با سامانه‌ پدافند هوایی روسیه هموار کرد.
اردوغان متذکر شد: همانطور که به کشور تامین کننده قول داده بودیم، به هیچ‌ عنوان از جنگنده اف-۳۵ و سامانه اس-۴۰۰ در یک سیستم استفاده نخواهیم کرد. اما شکی نداشته باشید که یونان که هیچ مرز قانونی، اخلاقی و انسانی نمی شناسد، مرتکب این بی تدبیری خواهد شد. نگرش خصمانه یونان با نقض حریم هوایی و اذیت هواپیماهای ما آغاز شد و رهگیری جنگنده‌های ترکیه توسط S-۳۰۰، ناتو و متحدانش را به چالش کشید.
رئیس جمهور ترکیه همچنین تصریح کرد: امروز نیز همانند یک قرن پیش، از نیات واقعی کسانی که سعی می‌کنند با سوء استفاده از یونان، وقت و انرژی کشورمان را هدر دهند، با خبر هستیم. به گمان خود با ندادن F-۳۵ به خرید سامانه‌های دفاعی واکنش نشان می‌دهند، برای ما اهمیتی ندارد. توان تولید هر محصولی که از ما دریغ می‌کنند، را داریم.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari