وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) تاکید کرد، اگر ناتو پایگاه‌های نظامی در فنلاند و سوئد مستقر کند، روسیه مجبور خواهد شد تا توانایی‌های نظامی‌اش را در شمال غرب کشور افزایش دهد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز در نشستی با دانشجویان گفت: اگر پایگاه‌های نظامی در خاک فنلاند و سوئد مستقر شود یا اگر تصمیمی به منظور ساخت پایگاه برای آنها گرفته شود، مطمئنم که آمریکا اصلی ترین نقش را در این موضوع خواهد داشت. بسته به نحوه تحقق این امر، تصمیم خواهیم گرفت تا چطور توانایی‌هایمان را در شمال غرب روسیه تقویت کنیم. در هر صورت، خط تماس با ناتو به شدت افزایش خواهد یافت.
لاوروف در بخش دیگری از سخنانش گفت: روسیه انتظار دارد شاهد یک ارزیابی واقع‌گرایانه و بی‌طرفانه از وضعیت نیروگاه اتمی زاپوریژیا از سوی کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد.
وی افزود: ما انتظار یک ارزیابی واقع‌گرایانه و بی‌طرفانه را داریم. اگرچه همه کسانی که به نوعی درگیر این بازدید هستند و همه جوره تلاش کرده‌اند تا این امر را دشوارتر کنند، آشکارا نمی خواهند هیات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نتیجه‌گیری بی‌طرفانه و واقع‌گرایانه‌ای داشته باشند.
لاوروف همچنین گفت: روسیه نباید در واکنش به تصمیم اتحادیه اروپا برای محدود کردن صدور ویزای شنگن برای اتباع روس، مرزهای خود را ببندد.
وی افزود: معتقدم که در واکنش به این دیوارهای شنگن که اکنون کشیده شدند، نباید مرزهایمان را ببندیدم و دست به اقدام تلافی‌جویانه بزنیم و به صورت جمعی شهروندان کشورهای اروپایی را مجازات کنیم.
وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنانش گفت: مولداوی باید بداند که هرگونه اقدام علیه نیروهای حافظ صلح در منطقه تجزیه‌طلب ترانس‌نیستریا به عنوان حمله‌ای به روسیه تلقی می‌شود.
لاوروف تصریح کرد: همه باید بدانند که هرگونه اقدام در به خطر انداختن امنیت نیروهای نظامی‌مان طبق قوانین بین المللی به عنوان حمله‌ای به فدراسیون روسیه تلقی می‌شود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari