دولت آلمان ادعای اخیرا مطرح شده در یک گزارش پارلمان لهستان مبنی بر اینکه آلمان ۱.۳ تریلیون یورو به این همسایه شرقی خود بابت خسارات مربوط به جنگ جهانی دوم بدهکار است را رد کرد و گفت که پرونده غرامتهای زمان جنگ جهانی "مختومه" است.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: “موضع دولت فدرال آلمان (درباره پرونده غرامتهای جنگ جهانی دوم) بدون تغییر است. از نظر دولت برلین این پرونده مختومه است.”
یاروسلاو کاچینسکی، رهبر حزب محافظه کار حاکم بر لهستان موسوم به حزب “قانون و عدالت” (PiS) روز پنجشنبه گزارشی را با موضوع ارزیابی خسارات مالی ناشی از حمله و اشغالگری آلمان نازی علیه کشورش در زمان جنگ جهانی دوم ارائه کرد.
کاچینسکی در یک سخرانی که به مناسبت هشتاد و سومین سالگرد حمله آلمان نازی به کشورش در سال ۱۹۳۹ مطرح کرد، گفت که یک کمیته پارلمانی برآورد کرده که مجموع این خسارات به تقریباً ۱.۳۲ تریلیون یورو بالغ می شود.
کاچینسکی که در حال حاضر در لهستان سمت دولتی ندارد اما به عنوان نیروی محرکه حزب حاکم محافظه‌کار کشورش شناخته می‌شود، اعلام کرد که لهستان رسماً درخواست دریافت این غرامت را مطرح خواهد کرد اما اذعان کرد که انتظار دارد مذاکرات مربو طه “طولانی و دشوار” باشد.
تهیه این گزارش پارلمانی پنج سال پیش شروع شد اما انتشار آن بارها به تعویق افتاد و می‌تواند به چالشی برای روابط دیپلماتیک بین لهستان و آلمان درست زمانی که این دو کشور عضو در ناتو در تلاش برای نشان دادن یک جبهه متحد در قبال جنگ اوکراین هستند تبدیل شود.
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در یک سخنرانی مهم طی روزهای اخیر در پراگ  موضع تندتری را در مورد اختلاف با لهستان بر سر سرکوب استقلال قوه قضاییه در پیش گرفت و گفت که بودجه اتحادیه اروپا باید برای حفظ استانداردهای مربوط به حاکمیت قانون صرف شود.
در همین حال، دولت لهستان، شولتس را به عقب نشینی از وعده‌هایش برای ارائه کمک نظامی به اوکراین از زمان آغاز حمله مسکو به اوکراین در ماه فوریه متهم کرده است.
دونالد تاسک، نخست‌وزیر سابق لهستان، گفت که مطرح ساختن مجدد مساله غرامتهای مربوط به زمان جنگ جهانی دوم بخشی از یک “کمپین ضد آلمانی” است که عمدتاً برای جلب حمایت به حزب کاچینسکی در انتخابات آتی لهستان در پاییز آینده طراحی شده است.
وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرده، از زمان پایان جنگ  جهانی دوم آلمان حدود ۷۴ میلیارد یورو غرامت، عمدتاً به اسرائیل و کشورهای اروپای غربی یا افراد ساکن در آن کشورها، پرداخته است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari