نیروگاه زاپوریژیای اوکراین بار دیگر از شبکه اصلی برق این کشور خارج شد، اتفاقی که موجب تشدید نگرانی‌ها در میان نبرد انرژی بین مسکو و غرب شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیای اوکراین که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپاست، آخرین خط ارتباطی اصلی خود را با شبکه برق این کشور از دست داده و اکنون تنها به یک مدار ذخیره متکی است.
به گزارش سازمان بین‌المللی انرژی اتمی، تنها یکی از شش رآکتور این نیروگاه عملیاتی است.
این نیروگاه که از آغاز حمله روسیه به اوکراین در کنترل نیروهای مسکو است، به یکی از نقاط مناقشه اصلی میان مسکو و کی‌یف بدل شده و هر یک از طرفین، دیگری را مسئول گلوله‌باران‌های نزدیک به نیروگاه می‌داند.
این نیروگاه هنوز توسط کارکنان اوکراینی اداره شده و به شبکه برق اوکراین متصل است، اما سربازان روسی بر فعالیت آن نظارت دارند.
زاپوریژیا از طریق چهار مدار اصلی، به شبکه برق اوکراین متصل است که سه مدار آن از آغاز جنگ تا کنون قطع شده است. روز شنبه، ارتباط نیروگاه با مدار چهارم نیز قطع شد و اکنون یک مدار ذخیره این نیروگاه را به شبکه متصل کرده است.
نیروگاه‌های اتمی برای تامین برق مورد نیاز سیستم‌های خنک‌کننده خود، به برق خارجی نیاز دارند. اگر این برق خارجی به هر دلیلی قطع شود، نیروگاه‌ها از ژنراتورهای اضطراری و سپس از باتری‌های خود استفاده می‌کنند. این تمهیدات اضطراری می‌تواند چندین ساعت سیستم‌های خنک‌کننده رآکتورها را روشن نگه دارند، اما اگر در این فاصله جریان برق برقرار نشود، از کار افتادن سیستم‌های خنک‌کننده می‌تواند موجب افزایش بیش از حد دمای رآکتورها شده و به فاجعه‌ای هسته‌ای مانند فاجعه فوکوشیما در ژاپن منجر شود؛ رآکتورها منفجر خواهند شد.
هفته گذشته نیروگاه زاپوریژیا برای نخستین بار در تاریخ فعالیت خود، از شبکه ملی برق اوکراین قطع شد، زیرا خطوط انتقال قدرت قطع شدند. این اتفاق خاموشی‌های گسترده‌ای را در سراسر اوکراین در پی داشت، اما ژنراتورهای اضطراری توانستند برق مورد نیاز سیستم‌های خنک‌کننده را تامین کنند.
همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه، این نگرانی وجود دارد که مسکو این نیروگاه را از شبکه برق اوکراین قطع کرده و برق تولیدی آن را به روسیه هدایت کند، اقدامی که می‌تواند در زمستان پیش‌رو، اوکراین را با مشکلات زیادی مواجه کند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari