یک روزنامه‌نگار سابق روس که به عنوان مشاور آژانس فضایی این کشور فعالیت می‌کرد، به جرم خیانت به ۲۲ سال حبس محکوم شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری راشا تودی، دادگاه شهری مسکو «ایوان سافرونوف» خبرنگار سابق را مجرم شناخته و وی را به اتهام خیانت به ۲۲ سال حبس محکوم کرده است. جلسات دادگاه این خبرنگار سابق روس غیرعلنی برگزار شد.
سافرونوف پیش از آنکه مشاور آژانس فضایی روسیه شود، برای روزنامه‌های کومرسانت و ودوموستی کار می‌کرد. وی در ژوئیه ۲۰۲۰ به دو فقره خیانت و همکاری با آژانس‌های اطلاعاتی آلمان و جمهوری چک متهم شد.
دادستان‌های روس همچنین وی را عامل اطلاعاتی از سوی آمریکا می‌دانند.
سافرونوف اما این اتهامات را رد کرده و وکیلش نیز مدعی است که موکلش همکاری با مقام‌های قضایی را که به کاهش حکمش و تحمل ۱۲ سال حبس می‌انجامید، رد کرده است. آنها هم اعلام کردند که منتظر جدیدترین حکم دادگاه می‌مانند.
سافرونوف باید ۵۰۰ هزار روبل هم جریمه پرداخت کند.
انتظار می‌رود که این روزنامه‌نگار سابق دوران محکومیت خود را در زندانی فوق امنیتی بگذراند. مدتی که وی قبلا در بازداشت موقت سپری کرده از مجازاتش کسر می‌شود. پس از حدود ۱۴ سال حبس، وی واجد شرایط درخواست آزادی مشروط خواهد بود. این حکم یکی از سخت‌ترین محاکمه‌های خیانت در تاریخ مدرن روسیه به شمار می‌رود.
در این میان، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز امروز (سه‌شنبه) گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره حکم این روزنامه‌نگار سابق از طریق رسانه‌ها مطلع شده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari