روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی فاش کرد که هکرهای اوکراینی در قالب «دختران جذاب» تلاش می‌کنند تا سربازان روسی را به افشای تصاویری از مکان حضورشان ترغیب کرده و بعد آنها را برای ارتش اوکراین بفرستند.
به گزارش ایسنا، «نیکیتا کنیش» ۳۰ ساله که یک متخصص فناوری اطلاعات از خارکیف است، به روزنامه فایننشال تایمز گفت وقتی حمله روسیه به اوکراین در فوریه امسال آغاز شد، او می‌خواست از مهارت‌های هکری خود برای کمک به کشورش استفاده کند.
نیکیتا کنیش به این نشریه گفت که هکرهای دیگری را هم جذب کرد و بعد هم گروهی با نام مستعار «هک‌یورمام» که اکنون متشکل از ۳۰ هکر از سراسر این کشور است، تاسیس کرد.
این هکر اوکراینی گفت که آنها ماه گذشته در چندین پلتفرم رسانه‌های اجتماعی از جمله تلگرام، با ایجاد حساب‌های جعلی و تظاهر به اینکه دختران جذابی هستند، سربازان روسی را در «ملیتوپل» فریب دادند. کنیش به فایننشال تایمز گفت که هکرها توانستند با این سربازان روسی آشنا شوند و در نهایت آنها را متقاعد کنند که عکس‌هایی از خودشان را بفرستند.
نیکیتا کنیش مدعی شد که این نیروها کلی عکس برای این «دختران» ارسال می‌کردند تا ثابت کنند «مبارز» هستند.
براساس این گزارش، به محض اینکه عکس‌ها ارسال ‌شد، هکرها مشخص کردند که این تصاویر در یک پایگاه دور افتاده ارتش روسیه در نزدیکی ملیتوپل در جنوب اوکراین که به تصرف روس‌ها درآمده بود، گرفته شده است. کنیش گفت: بعد از آن هکرها اطلاعات را برای ارتش اوکراین فرستادند و چند روز بعد این پایگاه هدف حمله قرار گرفت.
یکی دیگر از هکرهای این تیم که با نام «ماکسیم» شناخته می‌شود، به این نشریه گفت: فکر اولم این بود که من اثرگذار هستم و می‌توانم به کشورم کمک کنم. بعد متوجه شدم که خیلی به این کار علاقه دارم و می‌خواهم پایگاه‌های بیشتر و بیشتری را پیدا کنم.
ماه گذشته وب‌سایت خبری «یوکرینین پراودا» گزارش داد که انفجاری در یکی از پایگاه‌های نظامی بزرگ روسیه در ملیتوپل رخ داده است.  
وب‌سایت خبری بیزنس اینسایدر به شکل مستقل نتوانست ادعاهای این هکرها درباره مشارکت در این امر را تایید کند و نیروهای مسلح اوکراین هم به درخواست اینسایدر برای اظهارنظر پاسخی ندادند. فایننشال تایمز گزارش داد که مقامات اوکراینی نخواستند درباره نقش هکرها در حمله به این پایگاه نظامی اظهارنظر کنند.
حمله روسیه به اوکراین منجر به یک جنگ سایبری بی‌سابقه شده است و هکرهای هر دو طرف حملاتی را انجام می‌دهند. در روزهای آغارین این حمله، وزیر امور دیجیتال اوکراین از غیرنظامیان با “استعدادهای دیجیتال” خواست تا به “ارتش فناوری اطلاعات” این کشور بپیوندند.
نیکیتا کنیش همچنین به فایننشال تایمز گفت که در عملیات‌های هکری دیگری نقش داشته است، از جمله افشای اطلاعات مقاطعه‌کاران ارتش روسیه و فریفتن ایستگاه‌های تلویزیونی روسیه برای پخش اخباری درباره تلفات غیرنظامیان اوکراینی.
این هکر اوکراینی گفت: برای من، این مثل جنگ بود. بدون استفاده از پول یا نرم‌افزار چشمگیر و حتی بدون هک‌های پیچیده، شما می‌توانید صرفا از کلاهبرداران، دارک وب (وب‌ سیاه) علیه دشمن خود استفاده کنید.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari