نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی تأکید کرد که دولت وی برای برگزاری انتخابات در این کشور تلاش می‌کند.
به گزارش ایسنا، عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی در مصاحبه با العربیه گفت: انتخابات آتی از مهم‌ترین تحولات در تاریخ لیبی است. مذاکرات سیاسی برای برگزاری انتخابات آغاز شده است. کسی که برای برگزاری انتخابات تلاش می‌کند باید با ما درباره مرحله انتقالی مذاکره کند. دولت ما آماده مذاکره با هر طرفی درباره قانون اساسی و انتخابات است.
وی گفت: ما امیدواریم که قانونگذاران جنجال آفرینی درباره قانون اساسی را کنار بگذارند تا انتخابات را برگزار کنیم. آنچه اخیرا در طرابلس رخ داد درگیری‌ها با طرف‌های کودتاچی بود و ما به آن پایان دادیم. تلاش برای کودتا در طرابلس یک اقدام احمقانه بود که امیدواریم تکرار نشود. لیبیایی‌ها در راه مبارزه با تروریسم فداکاری زیادی کردند. بیش از سه میلیون لیبیایی کارت انتخاباتی دریافت کردند و منتظر مشخص شدن موعد انتخابات هستند. ما از تلاش‌های اتحادیه آفریقا برای میانجیگری جهت آشتی در لیبی استقبال می‌کنیم.
بحران سیاسی در لیبی به دلیل اختلاف‌نظر دو دولت رو به افزایش است؛ دولت اول به ریاست فتحی باشاغا که مارس گذشته از پارلمان طبرق رای اعتماد گرفت و دومی دولت وحدت ملی به ریاست عبد الحمید الدبیبه که بیش از یک سال قبل در نتیجه توافق‌های سیاسی با نظارت سازمان ملل تشکیل شد اما با وجود پایان یافتن دوره‌اش، از تحویل قدرت به دولت تعیین‌شده از سوی پارلمان لیبی (دولت باشاغا) سر باز می‌زند و تاکید دارد که قدرت را تنها به دولتی که یک پارلمان منتخب آن را تعیین کند، تحویل خواهد داد.
سازمان ملل برای حل بحران لیبی طرحی را با تشکیل کمیته مشترکی از پارلمان و دولت برای توافق با قانونی برای برگزاری انتخابات ارائه کرده است اما هنوز این قانون به دلیل اختلافات اعضا درباره برخی بندها از جمله شروط نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری تدوین نشده است.
اخیرا درگیری‌هایی در طرابلس میان نیروهای عبدالحمید الدبیبه و نیروهای وابسته به باشاغا رخ داد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari