در یک کتاب جدید فاش شده است رئیس جمهور سابق آمریکا به پادشاه اردن پیشنهاد کرده بود که امان بر کرانه باختری سیطره یابد.
به گزارش ایسنا، بر اساس گزیده‌ای از کتاب «The Divider: Trump in the White House، 2017-2021» که دو نویسنده آمریکایی از «نیویورکر» و «نیویورک تایمز» در ژانویه ۲۰۱۸ آن را نوشتند، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا تحت عنوان «معامله‌ای بزرگ» به عبدالله دوم، پادشاه اردن پیشنهاد سیطره بر کرانه باختری را داده بود.
در این کتاب آمده است، به نظر می‌رسد دونالد ترامپ نمی‌دانسته که این اقدام ممکن است تاثیر بی‌ثبات‌کننده‌ای بر اردن داشته باشد، کشوری که بیش از نیمی از ساکنان آن که تعدادش ۹.۵ میلیون تن است، فلسطینی هستند و برخی از آنها خواستار سرنگونی نظام پادشاهی هستند.
طبق این گزارش،‌ پادشاه اردن در همان سال به یکی از دوستان آمریکایی خود گفته بود، هنگام شنیدن این پیشنهاد «احساس کردم که دچار سکته قلبی شدم و نتوانستم نفس بکشم».
طبق آنچه در این کتاب نوشته شده، ترامپ در آن زمان فکر می‌کرد با مطرح کردن این پیشنهاد در حال خدمت به پادشاه اردن است و به او لطفی خواهد کرد و به نظر نمی‌رسد که متوجه عواقب گسترده‌تر آن پیشنهاد یا این واقعیت بود که این اراضی پیشنهاد شده متعلق به ایالات متحده نیست.
این کتاب به این موضوع اشاره نکرده که آیا اسرائیل از این پیشنهاد در آن زمان اطلاع داشته است یا خیر.
در این کتاب آمده است که این پیشنهاد کمی پس از اعلام رسمی قدس به عنوان پایتخت “اسرائیل” و اعلام برنامه‌ای برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به این شهر مطرح شد.
پس از گذشت دو سال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی از برنامه‌های خود برای الحاق بخش‌های از کرانه باختری به اراضی اشغالی خبر داد و این پیشنهاد در نهایت لغو شد.
انتهای پیام 

source

توسط jahankhabari