وزیر خارجه قرقیزستان و دبیرکل سازمان ملل به صورت تلفنی درخصوص درگیری‌های مرزی قرقیزستان-تاجیکستان که موجب کشته شدن چندین تن شده است، گفت‌وگو کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت امور خارجه قرقیزستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که «جینبک کولوبایف» وزیر امور خارجه این کشور طی تماسی تلفنی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد را نسبت به مسائلی از جمله تلفات، تعداد غیرنظامیان کشته‌شده، افرادی که در داخل کشور بی‌خانمان‌ شده‌اند، تخریب زیرساخت‌های اجتماعی و مدنی از جمله مدارس و ساختمان‌های مسکونی و غارت اموال شهروندان قرقیزستان مطلع کرد.
وی همچنین با گوترش درخصوص “تلاش‌های دیپلماتیکی و سیاسی که در سطوح مختلف برای تنش‌زدایی اتخاذ شده است” گفت‌وگو کرد.
براساس این بیانیه‌، گوترش بر “نیاز جلوگیری از تنش‌های بیشتر و اهمیت حل‌وفصل این درگیری‌ها از طریق گفت‌وگوهای مسالمت‌آمیز میان طرف‌ها” تاکید کرد.
دبیرکل سازمان ملل متحد آمادگی خود را نسبت به دیدار با سدیر جاپاروف، رئیس‌جمهوری قرقیزستان در ۲۰ سپتامبر در نیویورک ابراز کرد.
درگیری مرزی میان قرقیزستان-تاجیکستان در تاریخ ۱۴ سپتامبر رخ داد. این درگیری مسلح سپس شدت پیدا کرد و دقیقا ۱۰ ساعت طول کشید. وزارت بهداشت قرقیزستان اعلام کرد که ۲۴ شهروند کشته و ۱۲۹ تن مجروح شده‌اند. همچنین، وزیر موقعیت‌های اضطراری قرقیزستان از تخلیه حدود ۱۳۶ هزار نفر از ساکنان مناطق مورد مناقشه خبر داد. این دو کشور محصور در خشکی که با فقر دست‌وپنجه نرم می‌کنند، یکدیگر را به نقض آتش‌بس و شروع دوباره نبرد در یک منطقه مورد مناقشه متهم می‌کنند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari