یک رسانه عبری‌زبان فاش کرد که میانجی آمریکا در پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و اراضی اشغالی پیشنهاد جدیدی را برای جلب رضایت دو طرف و تکمیل این پرونده ارائه کرده است.
به گزارش ایسنا، روزنامه عبری زبان هاآرتص در این باره نوشت: آموس هوکشتاین، میانجی آمریکا در پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و اراضی اشغالی پیشنهاد جدیدی را درباره خط مرزی موسوم به خط “۲۳” ارائه کرده است و این خط در واقع خط وسط میان خواسته لبنان و خواسته اسرائیل است.
این روزنامه گزارش داد: این پیشنهاد بیشتر به خواسته‌های طرف لبنانی نزدیک است تا خواسته‌های اسرائیل و اسرائیل خواستار این است که تغییرات به سمت لبنان باشد نه به سمت ساحل و تل‌آویو با طرح این خواسته درصدد تضمین فضای “دفاعی” بیشتر برای خود در مواجهه با تهدیدات احتمالی در منطقه است.
هاآرتص در ادامه مدعی شد: اسرائیل برای دادن امتیازات در این پرونده آماده است؛ چراکه اسرائیلی‌ها معتقدند این اتفاق می‌تواند به شکل گیری روابط دریایی میان دو طرف در آینده منتهی شود و علی‌رغم این مسئله اسرائیل به قرار گرفتن میدان گازی “کاریش” در داخل حریم دریایی تحت کنترل خود پافشاری کرده و پیشنهادهای مطرح شده اخیر آمریکا شامل همین مورد بوده است.
طبق این گزارش، رژیم صهیونیستی همچنین پیشنهاد داده است که درخصوص تعیین مرزهای میدان “قانا”، “امتیازاتی” به لبنان بدهد.
لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر منطقه‌ای به مساحت ۸۶۰ کیلومتر مربع در دریای مدیترانه که دارای منابع نفتی و گازی است، اختلاف‌نظر دارند.
مذاکرات غیر مستقیم میان بیروت و تل‌آویو اکتبر ۲۰۲۰ با نظارت سازمان ملل و با هدف تعیین مرزهای دریایی میان دو طرف آغاز شده و پنج دوره برگزار شد که آخرین آنها مه ۲۰۲۱ بود.
اخیرا منابع لبنانی و صهیونیستی اعلام کردند که لبنان و رژیم صهیونیستی به توافق درباره ترسیم مرزهای دریایی نزدیک شده‌اند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari