سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) اعلام کرد، پکن بابت اظهارات اخیر بایدن درباره کمک واشنگتن به تایوان در صورت حمله احتمالی از سوی چین به آمریکا اعتراض کرده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در جریان مصاحبه اخیرش با شبکه خبری سی.بی.اس گفته بود، در صورت حمله غیرمنتظره چین به تایوان، ایالات متحده به این جزیره کمک می‌کند.
بایدن همچنین گفته بود که وی و شی جینپینگ،‌ همتای چینی‌اش با سیاست چین واحد موافق هستند و افزود، تایوان خودش درباره استقلالش تصمیم می‌گیرد و آمریکا مشوق استقلال این جزیره نیست.
شبکه خبری مذکور در پی این مصاحبه از کاخ سفید درباره اظهارات بایدن در دفاع از استقلال تایوان سوالی پرسیده بود و کاخ سفید نیز همان پاسخ مشابه را درباره سیاست آمریکا در قبال تایوان بیان کرده و گفته بود که این رویکرد، تغییری نمی‌کند.
مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرنگاران گفت: چین نارضایتی عمیق و اعتراض جدی خود را ابراز کرده و به آمریکا این مساله را عنوان داشته است.
این دیپلمات همچنین عنوان داشت: چین هیچ گونه تلاشی برای جدایی تایوان را تحمل نخواهد کرد و این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که اقدامات لازم را انجام دهد.
وی ادامه داد: اظهارات بایدن به شدت ناقض اصل چین واحد و سه بیانیه مشترک چین و آمریکا و همچنین تعهد مهم ایالات متحده در عدم حمایت از استقلال تایوان است. چین از آمریکا می‌خواهد تا حساسیت مهم مساله تایوان را درک کند و تصمیم پکن را در حفاظت از حق حاکمیتش تضعیف نکند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari