همزمان با نشست تاریخی کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام با میزبانی کاخ سفید، جزایر سلیمان از امضای توافق پیشنهادی آمریکا اجتناب کرده است، اقدامی که تلاش‌های واشنگتن برای تقویت روابط با این کشورها را دچار مشکل می‌کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از وبسایت روزنامه گاردین، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا امروز (چهارشنبه) در کاخ سفید میزبان رهبران کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام است. این نخستین باری است که رهبران این کشورها برای حضور در چنین نشستی به کاخ سفید دعوت می‌شوند.
این نشست تلاشی از سوی دولت آمریکا برای تقویت روابط با کشورهای اقیانوس آرام بوده و آن را پاسخی به تعامل فزاینده چین با این منطقه می‌داند.
یک یادداشت سفارت جزایر سلیمان در آمریکا که به دست گاردین رسیده، نشان می‌دهد این کشور از یک توافق دیپلماتیک منطقه‌ای که آمریکا پیشنهاد کرده، استقبال نمی‌کند. این در حالیست که جزایر سلیمان در ماه آوریل یک معاهده امنیتی جنجالی با چین امضا کرد که آمریکا و متحدانش را نگران افزایش نفوذ چین در این منطقه کرد.
در این نامه آمده است: جزایر سلیمان در موقعیتی قرار ندارد که این پیشنهاد را در این هفته بپذیرد و به زمان بیشتری نیاز دارد تا آن را بررسی کند.
این توافقنامه در دست مذاکره است و طرف آمریکایی امیدوار بود که جزایر سلیمان در نشست این هفته آن را امضا کند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari