فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن از طرف‌های درگیری خواست تا آتش‌بس کنونی در یمن را که از آوریل گذشته اجرا می‌شود، برای مدت طولانی‌تری تمدید کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دفتر هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن در بیانیه‌ای پس از پایان سفر وی به عربستان و عمان گفت، گروندبرگ در همه مذاکرات خود بر ضرورت تمدید آتش‌بس برای مدت زمان طولانی‌تری تاکید کرد تا فرصت برای یمنی‌ها جهت پیشرفت در عرصه گسترده‌تر و فضا برای حرکت به سمت مذاکرات سیاسی فراگیر فراهم شود.
در این بیانیه به نقل از فرستاده سازمان ملل آمده است: ما در دوراهی قرار داریم. خطر بازگشت به جنگ واقعی شده است. از همه طرف‌ها خواستارم راه جایگزینی را انتخاب کنند که اولویت را به نیازهای مردم یمن می‌دهد.
طبق این بیانیه، گروندبرگ در دیدار  روز دوشنبه با رشاد العلیمی، رئیس شورای ریاستی یمن در شهر ریاض، وی را در جریان تلاش‌های کنونی برای اجرا و تمدید آتش بس قرار داد. همچنین پیشنهاد آتش‌بسی که سازمان ملل ارائه کرده مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی در جریان سفرش به ریاض با مقامات ارشد سعودی دیدار کرد. طبق این بیانیه آنها بر حمایت عربستان از تلاش‌های سازمان ملل برای تمدید آتش بس در یمن تاکید کردند.
گروندبرگ در دیدار روز سه شنبه با بدر البوسعیدی، وزیر خارجه عمان در شهر مسقط و برخی از مقامات ارشد عمانی نقش مهم عمان را در حمایت از تلاش‌های سازمان ملل ستود.
در این بیانیه تاکید شده است که گروندبرگ در مسقط با مذاکره کننده ارشد انصارالله درباره پیشنهاد سازمان ملل برای تمدید توافق تا بعد از ۲ اکتبر ۲۰۲۲ رایزنی کرده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari