وزیر امور خارجه روسیه امروز در سخنانی تصریح کرد: آمریکا و ناتو عراق را نابود و در لیبی هرج و مرج ایجاد کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی راشا تودی، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز دوشنبه در سخنانی در دومای دولتی این کشور اعلام کرد: در طول ۸ سال، اوکراین زیرساخت های جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک را نابود کرد و محاصره مالی، حمل و نقل و انرژی علیه دونباس به راه انداخت.
وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص ادامه داد: در سال ۲۰۱۴، مردم دونباس جمهوری های خلق مستقلی را برای محافظت از هویت تمدنی و زندگی خود تشکیل دادند.
وی در این باره افزود: مسکو چاره ای جز آغاز عملیات ویژه نظامی در اوکراین نداشت؛ این عملیات تحت حق دفاع از خود آغاز شد.
لاوروف اضافه کرد: در مساله یوگسلاوی، آمریکا و ناتو تلاش کردند با بمباران، آن را به دموکراسی تبدیل کنند. آنها عراق را نابود کردند، کشوری که تسلیحات کشتار جمعی هرگز در آن پیدا نشد. لیبی نیز دستخوش هرج و مرج شد. آمریکا، غرب را برای تبدیل کردن اوکراین به ابزار جنگ با روسیه تحت فرمان خود درآورد و درست از همان طرح هیتلر در ارتباط با اتحاد جماهیر شوروی استفاده کرد.
رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند سال ۱۴۰۰) در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در واکنش به درخواست دونباس در شرق اوکراین و همچنین به منظور «نازی‌ زدایی و غیرنظامی‌کردن اوکراین»، فرمان آغاز «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین را صادر می‌ کند تا از مردمی که ۸ سال مورد سوءاستفاده و نسل‌ کشی رژیم کی‌ یِف بوده‌ اند، حفاظت کند و اوکراین از وجود «نئونازی‌ها» پاکسازی شود.
آمریکا و کشورهای اروپایی، و به‌ ویژه انگلیس برای توقف پیشروی ارتش روسیه، ضمن اعمال تحریم‌ های شدید علیه مسکو، در ۷ ماه گذشته تجهیزات و تسلیحات نظامی زیادی برای ارتش اوکراین ارسال کرده‌اند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari