رهبر کاتولیک‌های جهان گفت که اوکراینی‌ها امروز از «شهادت ناشی از تاخت و تاز» رنج می‌برند و جنگ روسیه در اوکراین را با «نسل‌کشی وحشتناک» دهه ۱۹۳۰ مقایسه کرد، زمانی که ژوزف استالین، رهبر شوروی، قحطی در اوکراین به راه انداخت.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان چهارشنبه در جمع هزاران تن از هوادارانش در میدان سن پیتر رم به «هولودومور» یا قحطی بزرگ اوکراین اشاره کرد که در جریان آن میلیون‌ها اوکراینی با سیاست‌های استالین در ایجاد قحطی عمدی کشته شدند.
پاپ گفت: این شنبه سالگرد نسل‌کشی وحشتناک هولودومور است، نابودی از طریق قحطی بین سال‌های ۱۹۳۲-۱۹۳۳ که به طور مصنوعی توسط استالین ایجاد شد. بیایید برای قربانیان این نسل‌کشی دعا کنیم و برای بسیاری از اوکراینی‌ها – کودکان، زنان، سالمندان – که امروز با تاخت و تاز به شهادت می‌رسند، دعا کنیم.
برای صدها سال، زبان اوکراینی و هرگونه بیانی از فرهنگ و هویت مستقل اوکراینی، ابتدا در زمان امپراتوری روسیه تزاری و بعداً توسط شوروی سرکوب شد. هولودومور نتیجه تلاش‌های استالین برای اشتراکی‌سازی کشاورزی و ریشه‌کن کردن جنبش ملی‌گرای نوپای اوکراین بود.
از زمانی که روسیه در فوریه به همسایه خود اوکراین حمله کرد، پاپ فرانسیس تقریباً در تمام حضورهای عمومی خود از اوکراین نام برده و چندین بار هشدار داده است که این بحران خطر استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را با پیامدهای غیر قابل کنترل جهانی در پی دارد. ماه گذشته پاپ برای اولین بار مستقیماً از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درخواست کرد تا “گرداب خشونت و مرگ” در اوکراین را متوقف کند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari