در واکنش‌های فزاینده نظامی آمریکا به حمله حماس علیه اسرائیل، دومین نیروی ضربتی ناو هواپیمابر ایالات متحده به گروه دیگری متشکل از شش کشتی جنگی آمریکایی در شرق دریای مدیترانه خواهد پیوست.

آگهی

پنتاگون روز شنبه اعلام کرد که گروه ضربتی «یو.اس.اس. دوایت دی. آیزنهاور» متشکل از پنج فروند کشتی جنگی، قرار است به گروه ضربتی دیگری تحت فرماندهی بزرگترین و پیشرفته‌ترین ناو هواپیمابر هسته‌ای نیروی دریایی ایالات متحده یعنی ناو «یو.اس.اس. جرالد آر. فورد» بپیوندد. 

گروه ضربتی «فورد» متشکل از شش ناو جنگی در روز سه‌شنبه گذشته وارد منطقه شده بود.

چرا این یازده کشتی به منطقه اعزام شدند و چه قابلیت‌هایی دارند؟

تحرکات نظامی این‌چنینی اغلب به عنوان نوعی از نمایش قدرت در نظر گرفته می‌شود. اگرچه کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا اجازه دارند در صورت مورد هدف قرار گرفتن اقدام  به دفاع از خود کنند، اما با این حال نمی‌توانند بدون اجازه به شروع کننده حمله تبدیل شوند.

اعزام گروه‌های ضربتی به شرق مدیترانه

گروه ضربتی «آیزنهاور» روز جمعه آشیانه خود در ایالت ویرجینیای آمریکا را ترک کرد. لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز شنبه در این رابطه گفت که «گروه ضربتی آیزنهاور به گروه ضربتی فورد می‌پیوندد تا از اقدامات خصمانه علیه اسرائیل یا هرگونه تلاش برای گسترش جنگ جلوگیری کند.»

گروه ضربتی فورد نیز هفته گذشته در حال انجام تمرینات دریایی با ایتالیا در دریای ایونی (دریای یونان) بود، تا اینکه آقای آستین روز یکشنبه دستور تغییر موقعیت این گروه را صادر کرد.

آسوشیتدپرس گزارش داد که از ابتدا هم قرار بر این بود که گروه ضربتی آیزنهاور بر اساس برنامه‌ریزی‌های همیشگی چرخش ماموریت‌های محوله، جای خود را به گروه ضربتی فورد بدهد و گروه ضربتی فورد نیز به پایان زمان استقرار خود در آنجا نزدیک شده بود. 

با این حال، جان کربی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه خبر داد که دولت بایدن ممکن است تصمیم بگیرد که مدت استقرار ناو هواپیمابر فورد را تمدید کند و هر دو گروه ضربتی را در محل نگه دارد.

قابلیت‌ها و توانایی‌های ناوها و کشتی‌های اعزامی نیروی دریایی آمریکا چیست؟

قابلیت‌های این گروه‌های ضربتی عبارتند از:

 • پشتیبانی از ارتش اسرائیل، از جمله انتقال سلاح؛
 • انجام بررسی‌های اطلاعاتی؛
 • مخابره سریع هشدار به نیروهای اسرائیلی در خصوص وقوع حملات؛

شاید با خود بگویید این موارد که تازگی ندارد. پیتر دالی، معاون بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده و مدیر عامل «موسسه نیروی دریایی ایالات متحده» در این رابطه می‌گوید که ایالات متحده و اسرائیل سابقه «اشتراک دو طرفه اطلاعات» را دارند.

حفاظت در برابر ایران

بر اساس گزارش وب‌سایت «بریکینگ دیفنس»، این رزمناوها و ناوشکن‌های که مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده هستند می‌توانند به دفاع از اسرائیل در برابر حملات موشکی ایران کمک کنند. بریکینگ دیفنس می‌نویسد: «اما این کشتی‌ها نمی‌توانند حفاظت کافی در برابر حملات غزه یا لبنان را از خود ارائه دهند.»

آقای دالی می‌گوید: این «کشتی‌های سطحی قابلیت [مقابله با حمله احتمالی ایران ] را دارند». به عبارتی رزمناو مجهز به موشک هدایت‌شونده و سه ناوشکن مجهز به موشک هدایت‌شونده می‌توانند «موشک‌های بالستیک میان‌برد، کلاس سلاحی که ایران استفاده می‌کند، را درگیر کنند».

با این حال، حملات راکتی غزه به اسرائیل موضوع دیگری است. سامانه‌های تسلیحاتی این دو گروه ضربتی برخلاف سامانه پدافندی گنبد آهنین اسرائیل برای محافظت از مناطق وسیع طراحی نشده‌اند. دالی می‌گوید: «سامانه‌های گروه‌های ضربت برای انجام این کار بهینه‌سازی نشده‌اند.»

تخلیه شهروندان

علاوه بر این موارد، این دو گروه‌ ضربت به وقت وخامت احتمالی اوضاع و بسته شدن فرودگاه‌ها می‌توانند در جهت تخلیه آمریکایی‌ها از اسرائیل به خدمت گرفته شوند. هم اکنون نزدیک به ۲۰۰ هزار آمریکایی که اکثر آنها دارای تابعیت دوگانه آمریکایی و اسرائیلی هستند در اسرائیل به سر می‌برند.

البته، نیروی دریایی آمریکا کشتی‌های دیگری هم در منطقه دارد که بتوانند وظیفه تخلیه شهروندان آمریکایی را از اسرائیل بر عهده بگیرند. آقای دالی می‌گوید: «یکی از آنها ناو میزا ورده است که نزدیک به ۸۰۰ تفنگدار دریایی در آن حضور دارند.»

دالی در ادامه گفت: «ناو آبی-خاکی میزا ورده با گروه آماده‌ خود و بالگردهایی که در اختیار دارد می‌تواند توانمندی بهتری از خود برای تخلیه شهروندان آمریکایی نشان دهد. تفنگداران دریایی این ناو به طور ویژه برای عملیات تخلیه غیر نظامیان آموزش دیده‌اند.»

آمریکا کشتی‌های دیگری همچون«یو.اس.اس. باتاآن»‌ و «یو.اس.اس. کارتر هال» را نیز در اختیار دارد که می‌توانند برای تخلیه شهروندان به کار آیند.

این گروه‌های ضربتی چقدر قدرتمند هستند؟

استقرار و اعزام ناوگان هوایی از جمله اولین و مهم‌ترین کارکردهای ناوهای هواپیمابر است. 

ناو هواپیمابر فورد

«یو.اس.اس. جرالد آر. فورد» یک ناو هواپیمابر ۱۳ میلیارد دلاری با ۵ هزار خدمه است. این ناو می‌تواند تعداد ۹۰ هواپیمای تهاجمی و پشتیبانی را در قالب ۸ اسکادران بر روی عرشه خود حمل ‌کند.

آگهی

ناوگان هواپیماهای ناو فورد عبارتند از:

 • جنگنده‌های چندمنظوره تهاجمی اف-۳۵ که قابلیت رادارگریزی و انجام نبردهای رو در روی هوایی با جنگنده‌های دیگر، انجام بمباران هوایی و همچنین پشتیبانی زمینی از نیروهای خودی را دارد.
 • بوئینگ سوپر هورنت: یک جنگنده دو موتوره مافوق صوت که می تواند هواپیماها را رهگیری یا به اهداف مورد نظر حمله کند.
 • این موارد به غیر از هواپیماهای بدون سرنشین و وسایل نقلیه جنگی هستند.

کشتی‌های موجود در گروه ضربتی فورد عبارتند از:

 • رزمناو «نرماندی» از رده تیکاندروگا و مجهز به موشک‌های هدایت شونده،
 • ناوشکن «توماس هادنر» از رده آرلی برک و مجهز به موشک‌های هدایت شونده،
 • ناوشکن «یواس‌اس رامیج» از رده آرلی برک و مجهز به موشک‌های هدایت شونده،
 • ناوشکن ی«واس‌اس کارنی» از رده آرلی برک و مجهز به موشک‌های هدایت شونده،
 • ناوشکن یواس‌اس روزولت از رده آرلی برک و مجهز به موشک‌های هدایت شونده،

ناو هواپیمابر آیزنهاور

ناو هواپیمابر «یو.اس.اس. دوایت دی. آیزنهاور» از رده ناوهای هواپیمابر «نیمیتز» با سوخت هسته‌ای است و دومین ناو هواپیمابر قدیمی نیروی دریایی آمریکا است. این ناو دارای ۵۶۰۰ خدمه و ۹ اسکادران با بیش از ۷۰ هواپیما است.

ناوگان هواپیماهای آیزنهاور عبارتند از:

 • هواپیمای تجسسی نورثروپ ئی-۲ هاوک‌آی (به معنی چشم شاهین) که می‌تواند هشدارهای اولیه در خصوص تهدید پرتاب موشک را مخابره کند، عملیات تجسسی انجام دهد و جابه‌جایی نیروهای ایالات متحده را راهبری کند.
 • هواپیمای جنگ الکترونیکی ئی‌ای-۱۸جی گرولر که در مواقع بروز جنگ الکترونیک (جنگال) امکان ایجاد انداختن پارازیت و حفاظت الکترونیکی را فراهم می‌کند.
 • و در نهایت بالگردهای ام‌اچ-۶۰ برای مقابله با زیردریایی و انجام جنگ سطحی که می‌تواند کشتی‌‌ها یا زیردریایی‌های متخاصم را ردیابی، هدفگیری و مورد حمله قرار دهد.

source

توسط jahankhabari