سه روز پس از قتل داریوش مهرجویی، کارگردان نامدار سینمای ایران و همسرش وحیده محمدی‌فر، حسین فاضلی هریکندی رئیس‌کل دادگستری استان البرز از بازداشت ۱۰ نفر خبر داد و افزود تحقیقات از آن‌ها از سوی بازپرس ویژه و پلیس آگاهی استان البرز در حال انجام است.

آگهی

خبرگزاری مهر به نقل از او نوشت که پس از وقوع این حادثه، «دادستان فردیس به اتفاق بازپرس کشیک قتل دادسرای فردیس و تیم ویژه از عوامل بررسی صحنه قتل، در محل جرم حاضر شدند» و خود او نیز «با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، در اولین زمان ممکن در صحنه جرم حاضر شده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: «کارگروه ویژه پیگیری این پرونده با مسئولیت رئیس کل دادگستری استان البرز و با عضویت فرمانده فراجا و رئیس پلیس آگاهی استان البرز، دادستان مرکز استان، معاون پیگیری پرونده‌های خاص دادگستری کل استان البرز، رئیس دادگستری و دادستان فردیس و بازپرس ویژه پرونده تشکیل شده است.»

به گفته او «در پرونده‌های قتل که قاتل در صحنه جرم دستگیر نشده و ناشناس است، به منظور کشف جرم و شناسایی قاتل یا قاتلین، فرضیه‌های مختلفی در خصوص علل و انگیزه‌های قتل مطرح و بررسی می‌شود و به تبع آن، اشخاصی که به هر نحوی می‌توانستند انگیزه قتل داشته باشند، حسب مورد و مطابق مقررات با دستور مقام قضائی احضار یا بازداشت و از آن‌ها تحقیق می‌شود. به همین جهت در رسیدگی به پرونده قتل داریوش مهرجویی و همسرش، تاکنون ۱۰ نفر بازداشت شده‌اند که تحقیقات از آن‌ها از سوی بازپرس ویژه و پلیس آگاهی استان البرز در حال انجام است.»

خاکسپاری از تالار وحدت تا قطعه هنرمندان بهشت زهرا

همزمان با انتشار اخبار رسیدگی به پرونده این حادثه، زمان خاکسپاری پیکر مهرجویی و همسرش نیز تعیین شد.

در نشستی که روز دوشنبه با حضور مقاماتی از هیأت مدیره خانه سینما، کانون کارگردانان سینما، شورای صنفی نمایش، سازمان سینمایی، صندوق هنرمندان، بنیاد رودکی و وزارت فرهنگ و ارشاد برگزار شد، مقرر گردید که پیکر آنها ساعت۱۰ بامداد چهارشنبه ۲۶ مهرماه از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شود.

ایسنا نیز از مصوبات جدید هیأت مدیره انجمن سینماداران ایران در پی قتل این دو هنرمند خبر داد که برگزاری یک دقیقه سکوت روز چهارشنبه رأس ساعت ۵ بعدازظهر در همه سینماهای کشور همچنین پیشنهاد نمایش دوباره فیلم «گاو» برخی از این مصوبات است.

روزنامه کیهان، مهرجویی و صهیونیسم

در روزهای گذشته، مطلبی که از سوی روزنامه محافظه‌کار کیهان در موضوع قتل داریوش مهرجویی و همسرش منتشر شد نیز بسیار بحث برانگیز شد.

در حالی که خبر کشته شدن این زوج، بسیاری را به یاد قتل‌های زنجیره‌ای و بویژه حادثه تلخ کشته شدن داریوش فروهر و همسرش پروانه اسکندری انداخته، کیهان نگاه دیگری به این موضوع دارد و دست پنهان صهیونیسم را در پشت این ماجرا می‌بیند.

این روزنامه در مطلبی در تاریخ ۲۳ مهر می‌نویسد: «آقای مهرجویی سال گذشته که برخی هنرمندان برای حمایت از اغتشاشات، تحت فشار شدید و تهدید و تطمیع برخی محافل مافیایی غرب‌گرا قرار داشتند، سفری به خارج از کشور داشت… [و در آنجا] هم در خیابان و هم در نشست رسانه‌ای، به خبرنگاران رسانه‌های صهیونیستی (ضدایرانی) که با اصرار و پرده‌دری می‌خواستند از او علیه جمهوری اسلامی موضع بگیرند، به شدت و با قاطعیت اعتراض کرد و آنها را ناکام گذاشت.»

کیهان سپس با اشاره به ماجرای «قتل‌های زنجیره‌ای» اینگونه ادامه می‌دهد: «یکی از کشته شدگان قتل‌های زنجیره‌ای سال ۱۳۷۷ شخصی بنام مجید شریف بود. او بورسیه اعزامی دانشگاه شریف به فرانسه بود. مجید شریف مواضع ضدصهیونیستی داشت و دو کتاب روژه گارودی، دانشمند ضدصهیونیست فرانسوی… را به فارسی ترجمه کرده بود… آیا مسئولان محترم امنیتی و اطلاعاتی کشور، میان قتل مرحوم مهرجویی که رسانه‌های صهیونیستی را با قاطعیت رانده بود و مورد مشابه آن یعنی قتل مرحوم مجید شریف تشابهی نمی‌بینند؟!»

کیهان سپس با اشاره به جنگ اسرائیل و حماس استدلال می‌کند: «باید توجه داشت این جنایت، درست هنگامی اتفاق افتاده که تحولات مهمی در عرصه سیاسی و امنیتی منطقه در حال وقوع است و طبیعتا توجه مردم و مسئولان باید روی این مسئله مهم متمرکز باشد. ماجرای جنگ مقاومت غزه-اسرائیل، یک جنگ معمولی نیست؛ بلکه بخشی از تحولات مربوط به گذار از نظم جهانی کهنه به نظم عادلانه‌تر و متکثرتر است. طرف بازنده این تحولات که منطقه‌ای وسیع از تایوان در شرق آسیا تا اوکراین در شرق اروپا، و فلسطین و سوریه و لبنان در غرب آسیا را شامل می‌شود، جز آمریکا و اسرائیل و انگلیس نیست.»

این نشریه در پایان می‌نویسد: «ماموریت پیوسته محافل وابسته به این دولت‌ها، برهم زدن تمرکز و توجه ایران به عنوان بازیگر تعیین‌کننده در تحولات نظم جهانی، از طریق مسئله‌‌سازی یا موج سواری روی مسائل و رویدادهایی است که اتفاق می‌افتد. از این زوایه نگاه، می‌توان به ردیابی جریان رسانه‌ای آلوده‌ای پرداخت که همواره در هر رویداد ناگواری، طبق خواسته موساد و سیا و ام‌آی۶ رفتار می‌کند. آنها نه فقط معارض جمهوری اسلامی، بلکه دشمن ایران هستند.»

source

توسط jahankhabari