مراسم تشییع جنازه داریوش مهرجویی، کارگران سینمای ایران و وحیده محمدی‌فر، همسرش روز چهارشنبه ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر) از مقابل تالار وحدت تهران برگزار شد. بسیاری از هنرمندان و چهره‌های مطرح ایران در این مراسم شرکت کردند. آقای مهرجویی و همسرش شنبه‌ شب در ویلایشان در مهرشهر کرج به قتل رسیدند.

آگهی

در این مراسم که با اجرای بهرام رادان، بازیگر سینمای ایران برگزار شد، هنرمندانی از جمله جعفر پناهی، محمد رسول‌اف، مسعود کیمیایی، بهمن فرمان‌آرا، همایون ارشادی، احمدرضا درویش، داریوش فرهنگ، مرضیه برومند، رضا درمیشیان، رامبد جوان، امین حیایی، مهران مدیری، محمدرضا گلزار، مسعود کرامتی، محمد علی نجفی، علی مصفا،  حسن پورشیرازی، غزل شاکری، سیروس الوند، مانی حقیقی، مازیار میری، هانیه توسلی، محمدرضا دلپاک، ابوالحسن داودی، مرتضی شایسته، همایون اسعدیان، سیما تیرانداز، محسن کیایی، فرهاد اصلانی، فرامرز قریبیان و فرهاد آئیش حضور داشتند.

در ابتدای مراسم مسعود کیمیایی، کارگردان سرشناس ایرانی گفت: «هیچ نمی‌توانم بگویم. راجع‌ به داریوش مهرجویی و رفتنش از این جهان حرف بزنم؟ غیر ممکن است. درود به همه.»

سپس فرهاد آئیش، بازیگر سینما و تئاتر ایران پشت میکروفون آمد و پس از تسلیت به حضار فایل صوتی پیام علی نصیریان، بازیگر ایرانی برای این مراسم را پخش کرد. آقای نصیریان به دلیل سفر نتوانسته‌ بود در مراسم تشییع داریوش مهرجویی حاضر شود. وی در پیام صوتی خود گفت: «در بیماری با فکر و خیالت به سر می‌برم. من فرو ریختم و بی خواب شدم. چه کنم؟ از اولین کار در کنارت بودم تا آخرین کار اما الان نیستم. ای مهر فرزانه! این چه روزگاری است؟»

سپس بهمن فرمان‌آرا، کارگردان صاحب‌نام سینمای ایران به سخنرانی پرداخت و گفت: «ما کجا زندگی می‌کنیم که یکی از بزرگترین هنرمندان این مملکت باید سلاخی شود؟ چطور دوربین کار نکرد؟ دل ما شکسته است و هر هفته قرار است این‌طور جمع شویم برای یک نفر دیگر که می‌رود؟»

اما سخنان مرضیه برومند، نویسنده و کارگردان ایرانی در این مراسم با واکنش‌های بسیاری همراه بود. وی در بخشی از سخنان خود مقامات ایران را خطاب قرار داد و گفت: «ما همه در این سرزمین ماندیم چون سرزمینمان، خاکمان و مردممان را دوست داریم. با ما مهربان باشید. ما کنار شما با اسرائیل و رژیم صهیونیستی هم می‌جنگیم.»

برخی از شرکت‌کنندگان در مراسم پس از شنیدن این حرف خانم برومند، «هو» کشیدند و به او اعتراض کردند.

خانم برومند ادامه داد: «ولی دلمان خون است. شما با ما همراه شوید، ما همراه همه آزادی‌خواهان و صلح‌دوستان جهانیم.» 

مونا مهرجویی، فرزند داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر هم در این مراسم سخنرانی کرد و گفت: «تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که مادر و پدرم کنارم ایستادند و شانه‌هایم را گرفته‌اند و از من می‌خواهند که سر پا بمانم و زمین نیفتم. من تا حالا می‌توانم حسشان کنم و این باعث می‌شود که بتوانم …. حداقل این‌که می‌دانم کنارم هستند و از این مطمئنم امیدوارم که بتوانیم هرچه سریع‌تر…. به قول پدرم، قاتلین واقعا میان ما هستند.»

اشاره خانم مهرجویی به ویدیویی است که پس از مرگ داریوش مهرجویی در شبکه‌های مجازی همرسانی شده است. در این ویدیو آقای مهرجویی و همسرش می‌گویند: «زنده‌باد آزادی، قاتلین میان ما هستند. باید مواظب باشیم.»

فریار جواهریان، همسر سابق داریوش مهرجویی هم در پیامی که به مراسم فرستاد، نوشته بود: «چطور می‌توانم از شیفتگان داریوش تشکر کنم. چگونه چنین مرگ هولناکی برای داریوش و وحیده رقم خورد؟ دلم به این خوش است که نسلی جدید فیلم‌هایت را کشف می‌کند و معنای خاص خود را از آن پیدا می‌کند. چند سال است مشغول نوشتن خاطراتی هستیم. خاطراتی که در آن خشم هم بود ولی حالا دیگر خشمی وجود ندارد و چه حیف که در هفت ماه گذشته با داریوش قهر بودم‌، نمی‌شود این‌طور بدون خداحافظی بروی. دلم پیش موناست که یک شبه تنها شد. پیش صفا و مریم که چطور پدرشان را از دست دادند.»

صفا مهرجویی، فرزند دیگر داریوش مهرجویی هم در پیامی نوشت: «دنیا یک پدر خوب و بزرگ را از دست داد. ای کاش سرنوشت جور دیگری رقم می‌خورد.»

source

توسط jahankhabari