ایالات متحده شامگاه شنبه از تقویت حضور نظامی خود در خاورمیانه به‌دلیل «تنش‌های اخیر از سوی ایران و نیروهای وابسته به آن» در منطقه خبر داد.

آگهی

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که یک سامانه دفاع موشکی در ارتفاع بالا معروف به تاد (THAAD) و همچنین چندین سامانه موشکی پاتریوت زمین به هوا را در سراسر منطقه خاورمیانه مستقر خواهند کرد.

ایالات متحده در هفته‌های اخیر، دو ناو هواپیمابر، کشتی‌های پشتیبانی و حدود ۲ هزار تفنگدار دریایی را به خاورمیانه فرستاده است.

وزیر دفاع آمریکا افزود که نیروهای نظامی «بیشتر» در وضعیت «پیش از استقرار» قرار خواهند گرفت تا «آمادگی و توانایی آن‌ها برای واکنش سریع در حد لزوم افزایش یابد.»

آقای آستین ادامه داد: «این اقدامات باعث تقویت تلاش‌های بازدارندگی منطقه‌ای، افزایش حفاظت از نیروهای آمریکایی در منطقه و کمک به دفاع از اسرائیل خواهد شد.»

وی تصریح کرد که به «ارزیابی نیازهای» آمریکا در منطقه ادامه خواهند دارد و «در صورت لزوم، استقرار منابع بیشتر را در نظر می‌گیرند».

رئیس پنتاگون گفت که این تصمیم را «پس از گفت‌وگو با بایدن» اتخاذ کرده است. وی با این حال تعداد سربازان آمریکایی اضافی را که قرار است مستقر شوند، اعلام نکرد.

این اتفاق دو سال پس از آن صورت می‌گیرد که دولت بایدن سیستم‌های دفاع هوایی را از خاورمیانه به‌دلیل کاهش تنش‌ها با ایران خارج کرده بود.

پاتریوت که یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های دفاع هوایی ایالات متحده محسوب می‌شود معمولا کمبود آن در مناطق درگیری مورد حمایت آمریکا مشاهده می‌شود و متحدان آمریکا در سراسر جهان برای داشتن آن رقابت می‌کنند.

سامانه تاد دارای رادار قدرتمندی است. استقرار این سیستم توسط ایالات متحده در کره جنوبی در سال ۲۰۱۶ خشم چین را برانگیخت.

source

توسط jahankhabari