ژاپن برای اولین بار در جهان، در یک آزمایش پیشگامانه یک توپ ریلی را با موفقیت در دریا آزمایش کرده است. تصاویر جذاب این آزمایش نشان می دهد که این سلاح کالیبر ۴۴ میلی متری چندین گلوله از یک کشتی به سمت اقیانوس شلیک می کند.

اولین توپ ریلی جهان در دریا آزمایش شد

گفته می شود این سلاح عظیم الجثه که هشت تن وزن دارد و طول آن شش متر است، می تواند گلوله ای را با سرعت ۶.۵ برابر سرعت صوت شلیک کند. این توپ ریلی با استفاده از آهنرباهای الکتریکی (الکترومغناطیس ها)، گلوله های فولادی ۴۰ میلی متری به وزن ۳۲۰ گرم را به سمت اهدافی مانند کشتی ها، موشک ها و هواپیماها پرتاب می کند.

توکیو در ۱۰ سال گذشته در حال کار بر روی این سیستم تسلیحاتی بوده و توپ های ریلی را به یکی از اولویت های اصلی ارتش خود تبدیل کرده است. توپ های ریلی با داشتن پتانسیل از بین بردن موشک های بالستیک مافوق صوت نزدیک شونده، می توانند شیوه جنگ را متحول کنند.

آژانس مالکیت، فناوری و لجستیک وزارت دفاع ژاپن با به اشتراک گذاشتن تصاویری از این آزمایش اعلام کرد که این توپ ها می توانند در مراحل اولیه برای محافظت از کشتی ها در برابر تهدیدات هوایی “با گلوله های پرسرعت” به کار گرفته شوند.

این وزارتخانه به ناوال نیوز گفته است که آزمایش شلیک دور از ساحل این توپ از یک کشتی نیروی دریایی ژاپن انجام شده است – و ادعا کرد که این اولین باری است که کشوری یک توپ ریلی نصب شده بر روی یک کشتی را آزمایش می کند. در این بیانیه آمده است: «ما توانستیم سازگاری با کشتی ای که بر روی آن توپ ریلی نصب شده بود را تایید کنیم و اطلاعاتی در مورد اثرات نصب روی کشتی بر عملکرد توپ ریلی را به دست آوریم. ما معتقدیم که به نتایج مطلوب دست یافته ایم».

اولین توپ ریلی جهان در دریا آزمایش شد

این شلیک آزمایشی موفقیت آمیز به امید استفاده از توپ ریلی در زمین و دریا، گامی بزرگ رو به جلو است. اگر چه هنوز مشخص نیست که ژاپن توپ ریلی خود را روی چه کشتی هایی سوار خواهد کرد، اما پیش از این گفته شده بود که می توان از آن ها در ناوشکن های نیروی دریایی ژاپن استفاده کرد.

ژاپن در سال ۱۹۹۰ و پیش از تصمیم به توسعه سیستم الکترومغناطیسی برای رهگیری موشک های مافوق صوت، تحقیقات خود را روی یک توپ ریلی کوچک کالیبر ۱۶ میلی متری آغاز کرد.

همچنین ژاپن در نظر دارد تا انبار موشک های تاماهاوک خود را افزایش دهد و موشک های دوربرد خود را در برابر تهدیدات مداوم چین و کره شمالی که به طور فزاینده ای تهاجمی هستند، بسازد.

اولین توپ ریلی جهان در دریا آزمایش شد

مسابقه برای ساخت توپ ریلی در حال حاضر در منطقه در جریان است چرا که گزارش ها نشان می دهد چین ممکن است از سال ۲۰۱۸ در حال آزمایش این فناوری بوده باشد. گزارش ها حاکی از آن است که توپ ریلی چین روی کشتی های آبی خاکی Type-072 نصب شده است.

و پس از آن ارتش چین اعلام کرد که در حال آزمایش قدرتمندترین توپ جهان است که می تواند با سرعت بیش از ۳,۵۰۰ کیلومتر بر ساعت گلوله پرتاب کند. گفته می شود این سلاح آینده نگرانه می تواند در عرض چند ثانیه یک پرتابه به اندازه موشک را شلیک کند و مسیر را برای حملات دقیق تر و فاجعه بارتر هموار کند. طبق گفته افراد حاضر در این پروژه، این سلاح در اولین آزمایش شلیک خود، یک پرتابه ۲۳۷ پوندی را با سرعت حدود ۷۰۰ کیلومتر بر ساعت در کم تر از ۰.۰۵ ثانیه شتاب داد.

اولین توپ ریلی جهان در دریا آزمایش شد

در حالی که ابعاد دقیق و حداکثر برد سلاح طبقه بندی شده است، یک گلوله در حال حرکت با این سرعت سریع می تواند در کسری از ثانیه به هدفی در چند کیلومتری اصابت کند. توپ ریلی نسبت به توپخانه سنتی دارای مزایایی از جمله سرعت پرتاب بالاتر، هزینه پرتاب کم تر و زمان آماده سازی کوتاه تر است. ارتش چین نیز سرمایه گذاری زیادی روی یک توپ ریلی ۳۰ مرحله ای بسیار بزرگ تر کرده که گفته می شود هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد.

source

توسط