مقامات پاکستان روز پنجشنبه اعلام کردند که در مدت یک ماهی که از زمان صدور ضرب‌الاجل برای خروج فوری یک میلیون ۷۰۰ هزار مهاجر ثبت‌نشده سپری شده است، بیش از ۱۶ هزار افغان خاک این کشور را ترک کرده و سایرین با خطر دستگیری و اخراج مواجه هستند.

آگهی

اکثر افرادی که از پاکستان گریختند در همین چند روز باقیمانده به مهلت ضرب الاجل اقدام به خروج از این کشور کردند و همین امر باعث ازدحام در گذرگاه‌های مرزی شده است.

پلیس پاکستان از روز چهارشنبه با ورود به محله‌های افغان‌نشین بسیاری را دستگیر و برخی منازل را تخریب کرد. علاوه بر این، پاکستان ده‌ها بازداشتگاه جدید برای دستگیری افغان‌ها در نظر گرفته است.

در سوی دیگر مرز، مقامات طالبان از مقیاس افرادی که قصد ورود به افغانستان را دارند شگفت‌زده شده‌اند و تلاش می‌کنند تا به این افراد که برخی برای اولین بار در زندگی خود پا به افغانستان می‌گذارند، رسیدگی کنند.

خلیل حقانی، وزیر پناهندگان دولت طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما دائما با [مقامات پاکستان] در تماس هستیم و درخواست زمان بیشتر می‌کنیم. باید اجازه داد مردم با عزت بازگردند.» او در ادامه گفت: «آنها نباید به افغان‌ها سختی بدهند، آنها نباید دشمنان بیشتری بتراشند.»

مقامات طالبان، یک مرکز را در چند کیلومتری یک گذرگاه مرزی و همچنین اردوگاه‌هایی برای خانواده‌هایی که جایی برای رفتن ندارند، ایجاد کردند تا هزاران نفر از مردم سرگردان را موقتا اسکان دهند.

در بزرگترین گذرگاه مرزی «تورخَم» در استان «خیبر پختونخوا»، صف ۲۸ هزار نفری به طول هفت کیلومترتشکیل شد.

مقامات مرزی پاکستانی به خبرگزاری فرانسه گفتند که بیش از ۲۹ هزار نفر از استان خیبر پختونخوا رد شده‌اند. بیش از ۳۸ هزار نفر دیگر نیز از مرز چمن در استان بلوچستان عبور کرده‌اند.

یورش پلیس پاکستان

مقامات پاکستانی وعده داده‌اند که به سرکوب مهاجران غیرقانونی ادامه دهند. تا کنون صدها افغان بازداشت شده‌اند و خانواده‌های فاقد مدرک به ترک داوطلبانه دعوت می‌شوند.

در عملیات روز پنجشنبه پلیس در شهر بزرگ کراچی بیش از ۱۰۰ نفر دستگیر شدند، همزمان پلیس ۴۲۵ افغان را در کویته، نزدیکترین شهر به گذرگاه مرزی چمن، دستگیر کرد.

حمید خان، سفالگر ۳۰ ساله‌ای که در یک اردوگاه پناهندگان در پیشاور متولد شده است گفت: «من کارت اقامت دارم، اما امروز صبح پلیس به خانه ما حمله‌ور شد و به ما گفتتند که باید مدارک شناسایی ما را تأیید کنند.» وی به خبرگزاری فرانسه گفت که «ما ترجیح می‌دهیم برویم تا اینکه حملات پلیس به خانه‌هایمان را تحمل کنیم.»

پس از دیدار وزیر داخله پاکستان با سفیر افغانستان در اسلام آباد در روز پنجشنبه، پاکستان اعلام کرد که زنان و کودکان زیر ۱۴ سالی که داوطلبانه خارج شوند، با توجه به حساسیت‌های فرهنگی، از بازرسی بدنی و اسکن بیومتریک در مرز معاف خواهند بود.

کارزار سرتاسری ادامه دارد

میلیون‌ها افغان در دهه‌های اخیر از درگیری‌های خشونت‌آمیز داخل افغانستان به پاکستان فرار کرده‌اند، از جمله حدود ۶۰۰ هزار نفر از زمان روی کار آمدن دولت طالبان در اوت ۲۰۲۱ افغانستان به پاکستان مهاجرت کردند.

پاکستان گفته است که این اخراج‌ها برای محافظت از «رفاه و امنیت» این کشور پس از افزایش شدید حملات، که دولت آن را به شبه‌نظامیان فعال از افغانستان نسبت داده، انجام شده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

تحلیلگران معتقدند که تصمیم اخراج اجباری مهاجران غیرقانونی افغان احتمالا یک تاکتیک فشار از سوی پاکستان برای وادار کردن دولت طالبان به همکاری در زمینه مسائل امنیتی است.

با این حال، تحلیلگران می گویند که اخراج افغان‌های فاقد مدرک از پشتوانه گسترده مردم پاکستان برخوردار است و به اعتقاد آن‌ها، حضور طولانی مدت پناهجویان افغان بار سنگینی را بر زیرساخت های کشور تحمیل کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده است که افغان‌هایی که پس از فرار از سرکوب دولت طالبان در انتظار اسکان مجدد درایالات متحده، بریتانیا، آلمان و کانادا هستند، باید نگران اخراج از پاکستان باشند.

source

توسط jahankhabari