پاییز و زمستان با همه زیبایی‌های خود، فصل سرماخوردگی و آنفولانزا به حساب می‌آیند. در این فصول کمتر پیش می‌آید که در جمعی بنشینید و صدای سرفه و عطسه به گوشتان نخورد. بسیاری از داروها که برای درمان سرماخوردگی و تسکین سرفه مورد استفاده قرار می‌گیرند، شیمیایی بوده و در کنار مزایای خود ممکن است بدن را ضعیف کرده و عوارضی را بر جای بگذارند. بنابراین ایده استفاده از داروهای گیاهی می‌تواند بسیار کارساز باشد. به عنوان بهترین و قوی ترین داروی گیاهی ضد سرفه از چه دارویی استفاده کنیم؟

آنچه در این مقاله می خوانیم

علت سرفه های خشک طولانی

سرفه خشک یعنی نوعی از سرفه که در آن مخاط تولید نمی‌شود. بنابراین از آنجایی که مخاطی وجود ندارد که ریه‌ها یا مجرای تنفسی را مسدود کند، هنگام سرفه چیزی از دهان خارج نمی‌شود. سرماخوردگی و آنفولانزا اغلب باعث سرفه‌های مرطوب که حاوی خلط هستند، می‌شوند و در این زمان اغلب افراد برای خرید شربت ضد سرفه اقدام می‌کنند. مدتی که از سرماخوردگی می‌گذرد، ممکن است سرفه‌های مرطوب تبدیل به سرفه‌های خشک شوند.

در واقع مدتی طول می‌کشد تا التهاب ناشی از عفونت‌های تنفسی به طور کامل رفع شود. در طی این مدت ریه‌ها و راه‌های تنفسی ممکن است نسبت به محرک‌های استنشاقی حساسیت بیشتری داشته باشند. این حساسیت می‌تواند سبب تحریک گلو شده و عاملی برای سرفه‌های خشک باشد. بسیاری از افراد که به کرونا مبتلا می‌شوند، سرفه‌های خشک دارند نه مرطوب. علاوه بر اینها علت سرفه‌های خشک می‌تواند به موارد دیگری هم مربوط باشد، مثل: آلرژی، آسم، برونشیت، رفلاکس معده، ذات الریه، عوارض جانبی برخی داروها، سیگار کشیدن، سیاه سرفه، اختلال در عملکرد تارهای صوتی و…

معرفی بهترین و قویترین داروی گیاهی ضد سرفه

شما را تحسین می‌کنیم بابت اینکه به دنبال بهترین و قویترین داروی گیاهی ضد سرفه هستید تا هم به درمان بپردازید و هم عارضه داروهای شیمیایی گریبان‌گیر شما نشود. در اینجا بهترین داروی گیاهی ضد سرفه را به شما معرفی می‌کنیم که البته چندین مورد هستند:

شربت اکسپکتورانت و ضد سرفه تیمکس

شربت تیمکس یک داروی گیاهی ضد سرفه است که از عصاره هیدروالکلی آویشن باغی تهیه شده و خواص آنتی باکتریال، آنتی ویروس و ضد قارچ داشته و استفاده از آن از منظر طب سنتی نیز ایده‌آل است. به عنوان یک داروی مدر، خلط‌آور و ضد نفخ می‌توانید این شربت را مورد استفاده قرار دهید. هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند این داروی گیاهی ضد سرفه را مورد استفاده قرار دهند.

شربت اکسپکتورانت و ضد سرفه تیمکس
ترکیبات نحوه مصرف
عصاره آویشن بزرگسالان: روزی 3 بار هر بار 15 میلی‌لیتر (معادل 1 قاشق غذاخوری)

همچنین کودکان نیز طبق دستور زیر می‌توانند این دارو را برای بهبود سرفه مورد استفاده قرار دهند:

  • کودکان 1 تا 2 سال: روزی 2 بار هر بار نصف قاشق چای‌خوری
  • کودکان 2 تا 6 سال: روزی 3 بار هر بار 1 قاشق چای‌خوری
  • کودکان 6 تا 12 سال: روزی 3 بار هر بار 1 قاشق مرباخوری

 شربت اکسپکتورانت تیمکس

شربت تیمکس پلاس؛ گیاهی و ضد سرفه

در این داروی گیاهی ضد سرفه علاوه بر آویشن، ترکیب دیگری اضافه شده است. این ترکیب عسل بوده و در درمان التهاب مجرای تنفسی نقش دارد. از شربت تیمکس پلاس به عنوان یک داروی ضد سرفه و خلط‌آور استفاده کنید تا هرچه سریع‌تر بهبود یابید. عسل موجود در این شربت، خاصیت ضد میکروبی داشته و برای کمک به درمان سرماخوردگی فوق‌العاده عمل می‌کند. این شربت را هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند مورد مصرف قرار دهند.

شربت تیمکس پلاس
ترکیبات نحوه مصرف
آویشن، عسل بزرگسالان روزی 3 بار هر بار 1 قاشق غذاخوری

مصرف این شربت برای کودکان بالای 4 سال مجاز است. اطفال 4 تا 12 سال روزانه 3 تا 4 بار هر بار 1 قاشق مرباخوری از این شربت را می‌توانند مورد استفاده قرار دهند.

 شربت تیمکس پلاس

شربت برون کلد هلث اید؛ ضد سرفه قوی

در داروی گیاهی ضد سرفه برون کلد از ترکیبات گیاهی بهره‌مند شوید که علاوه بر تسکین سرفه در تقویت سیستم ایمنی نقش داشته و گلودرد ناشی از سرماخوردگی را هم بهبود می‌بخشند. علائم سرماخوردگی و آنفولانزا را با استفاده از این شربت به خوبی می‌توان بهبود بخشید. کودکان بالای 6 سال و همچنین بزرگسالان می‌توانند شربت برون کلد هلث اید را مورد استفاده قرار دهند. این شربت تحت لیسانس انگلستان بوده و از کیفیتی بی‌نظیر برخوردار است.

شربت برون کلد هلث اید
ترکیبات نحوه مصرف
نعنا فلفلی، رازیانه، ریشه زنجبیل، گل میخک بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال: روزانه 2 یا 3 مرتبه هر بار 5 میلی لیتر

کودکان 6 تا 12 سال روزانه 1 یا 2 بار و هر بار 5 میلی‌‎لیتر از این شربت را جهت بهبود سرفه و سرماخوردگی می‌توانند مورد استفاده قرار دهند. به عنوان بهترین داروی گیاهی ضد سرفه این شربت را حتما امتحان کنید.

 شربت برون کلد

شربت کاف استاپ باریج اسانس

به عنوان بهترین و قویترین داروی گیاهی ضد سرفه می‌توانید از شربت کاف استاپ باریج اسانس برای کودکان و برای بزرگسالان استفاده نمایید. این شربت ضد سرفه و خلط‌آور عمل کرده و برای تسکین اختلالات تنفسی موثر است. ترکیبات موجود در این شربت آنتی باکتریال و ضد قارچ بوده و با ضد عفونی کردن مجرای تنفسی به کاهش علائم سرماخوردگی کمک می‌کند. شربت کاف استاپ فاقد رنگ و طعم است.

شربت کاف استاپ باریج اسانس
ترکیبات نحوه مصرف
آویشن، عشقه

 

بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال: 5.4 میلی‌لیتر

شربت کاف استاپ

شربت زوفا عسلی رازک

برای درمان سرفه‌های مزمن و کهنه، شربت زوفا عسلی رازک را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این داروی گیاهی ضد سرفه جهت تسکین التهاب گلو بسیار موثر عمل کرده و حتی در کمک به بهبود تنگی نفس ناشی از حساسیت نیز می‌تواند مفید باشد. دقت داشته باشید که کودکان زیر 4 سال مجاز به مصرف این شربت نیستند. تاکنون عارضه جانبی خاصی برای این شربت مطرح نشده است.

شربت زوفا عسلی رازک
ترکیبات نحوه مصرف
عسل، عصاره‌های ختمی، گیاه آویشن، گیاه زوفا، آویشن شیرازی (حاشا)، گل بنفشه، عناب خراسانی، انجیر خشک، شیرین بیان، پرسیاوشان و پنیرک بزرگسالان: ۴-۳ بار در روز هر بار ۱۰ میلی لیتر

کودکان بین 4 تا 6 سال، 2.5 سی سی 3 تا 4 بار در روز و کودکان 7 تا 13 سال، 5 سی سی از این داروی گیاهی ضد سرفه را 3 تا 4 بار در روز می‌توانند مورد مصرف قرار دهند.

 شربت زوفا عسلی رازک

شربت سینه توسیان گل دارو

شربت سینه توسیان گل دارو یک داروی گیاهی ضد سرفه است که برای تسکین سرفه، برونشیت، سیاه سرفه، لارنژیت و تنگی نفس می‌تواند موثر واقع شود. اطفال و بزرگسالان می‌توانند این شربت را مورد استفاده قرار دهند. عصاره آویشن ترکیب اصلی در این شربت بوده که به تسکین علائم سرماخوردگی نیز کمک می‌کند. اگر حساسیت به آویشن نداشته باشید این دارو هیچ نوع عارضه‌ای برایتان نخواهد داشت.

شربت سینه توسیان گل دارو
ترکیبات نحوه مصرف
آویشن بزرگسالان: روزی 3 بار هر بار 2 قاشق مربا خوری

کودکان روزانه 3 بار هر بار 1 قاشق مرباخوری از این داروی گیاهی ضد سرفه را می‌توانند مورد استفاده قرار دهند.

 شربت توسیان

پودر روتارین قائم دارو

یکی از بهترین داروهای ضد سرفه گیاهی که پیشنهاد استفاده از آن را می‌توانیم به شما بدهیم، پودر روتارین است. این پودر در زمانی که کرونا اوج گرفته بود، بسیاری از افراد را از شر سرفه راحت کرد و علائم بیماری را بهبود بخشید. به دانه و گیاه مرزنجوش ترکیبات بکار رفته در روتارین هستند. این پودر تارهای صوتی را بهبود بخشیده و گرفتگی صدا را بهبود می‌بخشد.

پودر روتارین قائم دارو

ترکیبات

نحوه مصرف

به دانه، مرزنجوش محتویات یک ساشه را در 1 استکان آب ریخته و 3 دقیقه بعد میل کنید.

به عنوان داروی گیاهی ضد سرفه استفاده از روتارین را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

پودر روتارین

بهترین گیاهان دارویی برای درمان سرفه

داروی گیاهی ضد سرفه را به شما معرفی کردیم. به منظور درمان سرفه می‌توان از گیاهان زیر در قالب دمنوش استفاده کرد:

 شربت برای سرفه

ریشه ختمی

ریشه گل ختمی برای درمان سرفه و گلودرد کاربرد دارد و به تسکین التهاب و تحریک گلو کمک می‌کند. این گیاه که خاصیت آرامش‌بخش دارد، به ویژه برای بهبود سرفه‌های خشک ایده‌آل است.

آویشن

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی مقاله دیدید، در داروی گیاهی ضدسرفه معمولا از آویشن استفاده می‌شود. برگ‌های این گیاه حاوی فلاونوئیدها بوده و با کاهش التهاب عضلات گلو به تسکین سرفه کمک می‌کند. اگر در کنار آویشن از عسل هم استفاده کنید، تاثیر بهتری را شاهد خواهید بود.

نعنا فلفلی

نعناع حاوی منتول است که می‌تواند درد گلو را تسکین دهد و سرفه را بهبود بخشد. اغلب در داروهای ضد سرماخوردگی از این ترکیب استفاده می‌شود.

زنجبیل

زنجبیل که بیشتر برای رفع حالت تهوع و تسکین مشکلات معده مورد استفاده قرار می‌گیرد برای بهبود سرفه نیز می‌تواند موثر باشد. اگر سرفه می‌کنید با نوشیدن چای زنجبیل می‌توانید بهبود شاهد بهبود خود باشید. دقت کنید که بیش از اندازه نباید از زنجبیل استفاده کرد زیرا ممکن است باعث سوزش گلو و دیگر عوارض شود.

زردچوبه

زردچوبه با داشتن ترکیبی فعال به نام کورکومین یک ضد التهاب قوی بوده و برای تسکین سرفه هم می‌تواند مفید باشد. به دمنوش زردچوبه کمی فلفل سیاه و عسل هم اضافه کرده و بعد مصرف کنید تا تاثیر بهتری را در علائم سرماخوردگی و سرفه شاهد باشید.

کلام آخر در مورد قویترین داروی گیاهی ضد سرفه

بهترین داروی گیاهی ضد سرفه را به راحتی می‌توانید از داروخانه آنلاین مثبت سبز تهیه کنید. گیاهی بودن یک دارو به این معنا نیست که هرچقدر بخواهید می‌توانید آن را مورد مصرف قرار دهید. به مقدار و دوز مصرف بر اساس سن خود توجه کرده و مطابق با دستور پزشک یا دستوری که روی بسته‌بندی شربت ضد سرفه گیاهی آمده است، عمل کنید. اگر پرسشی از ما دارید، خوشحال خواهیم شد که برایمان کامنت بگذارید.

source

توسط