به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، رضا خوش تراش پسندیده مدیر اداره هنرهای تجسمی بسیج، از اکران تازه‌ترین طرح گرافیکی هفته بسیج در میدان فردوسی شهر تهران خبر داد.

خوش تراش پسندیده گفت: با توجه به گرامیداشت هفته بسیج و شعار محوری هفته بسیج سال ۱۴۰۲ «بسیج، امید ملت ایران»، مرکز هنرهای تجسمی انقلاب (مهتا) تصاویری از خدمت رسانی و خدمات ارزنده بسیج را در قالب چند طرح گرافیکی ارائه نموده است که این طرح ها برای نخستین بار با وام گرفتن از آثار فاخر و ارزشمند شاعر و حکیم پرآوازه ملی و مذهبی یعنی حکیم ابوالقاسم فردوسی تولید شده است.

وی افزود: با بررسی ها و تحقیقات صورت گرفته از شاهنامه فردوسی، دریافتیم که قریب به ۴۰ بیت از اشعار شاهنامه با واژه بسیچ همراه است، به همین بهانه مرکز هنرهای تجسمی انقلاب، در راستای تولید این اثر از این بیت وام گرفت. «نشاید درنگ اندرین کار هیچ، کجا آید آسایش اندر بسیچ». مفهوم این بیت این است که در هنگام بسیج و آماده کردن نیروها آسایش معنایی ندارد، حال در تفاسیر متعددی این بیت معنای این را بیان می کند که باید سریعا اقدام کنیم و صبر دیگر صلاح نیست.

خوش‌تراش پسندیده با بیان اینکه واژه پسیج یا بسیج به معنای آمادگی و اراده است، گفت: واژه بسیج که امروز کاربرد معنوی و فرهنگی و اجتماعی و سیاسی را دارد از همین بسیج یا پسیج گرفته شده و عربی نیست.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به خدمات ۴۴ ساله بسیج در همه عرصه ها مقتضی بود این بیت از آثار فاخر شاعر پر آوازه ملی و مذهبی ایران زمین در آثار تولیدی هفته مبارک بسیج به منصه ظهور درآید.

 

پایان پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

source

توسط jahankhabari