شاهین مستوفی مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه در اجرای بند سین تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲  تمام مالکانی که خودرو‌های سواری و وانت دو کابین  که مبلغ آن‌ها بالای سه میلیارد تومان است مشمول مالیات خودرو‌های گران قیمت می‌شوند. گفت:  بر حسب اعلام سازمان امور مالیاتی تمامی مالکان این خودرو‌ها مکلف هستند تا پایان بهمن ماه نسبت به پرداخت مالیاتی که  این سازمان برای آن‌ها  تعیین و از طریق پیامک یا سایت  اطلاع رسانی شده  اقدام کنند.

مستوفی با بیان اینکه در صورتی که مالیات این خودرو‌ها  قطعی و مالکان  نسبت به پرداخت آن اقدام نکنند نقل و انتقال این خودرو‌ها در دفتر اسناد رسمی  امکان پذیر نخواهد شد، گفت: سازمان امور مالیاتی  این اطلاعات را به  ادارات راهنمایی و  رانندگی و اسناد رسمی اعلام کرده   تا در زمان نقل و انتقالات و پیش از اخذ وجه  مالیات  این نقل و انتقالات صورت نگیرد.

مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: تا امروز  برای ۱۵۲ هزار خودروی لوکس بالای سه میلیارد تومان مالیات تعیین شده  که معادل ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای سال ۱۴۰۲  است و تا امروز بالغ بر ۲ هزار و ۸۰۰  نفر نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کردند که حدود ۳۲ میلیارد تومان  شده است.

 وی با اشاره به اینکه  سازمان امور مالیاتی در خصوص خودرو‌های لوکس عملکرد مثبتی  داشته است. افزود: به دلیل اینکه نقل و انتقالات در خودرو به صورت مکرر اتفاق می‌افتد و با توجه به آنکه طبق قانون بدون پرداخت مالیات امکان نقل و انتقال  وجود ندارد بنابراین پرداخت مالیات در این حوزه در مقایسه با گذشته بهتر شده است و در مجموع  طی این دو سال ، ۱۴۰۰ میلیارد تومان ما از این منبع تعیین شده مالیات اخذ کرده ایم  و تا پایان سال ۱۴۰۲ این روند ادامه خواهد داشت وانتظار می‌رود که امسال یک هزار میلیارد تومان از این منبع در رابطه با خودرو‌های لوکس درآمد داشته باشیم.

مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این سوال که آیا خودرو‌های جدید وارداتی هم مشمول قانون مالیات خواهند شد یا خیر؟ گفت: طبق قانون تمامی خودرو‌های وارداتی  بالای سه میلیارد تومان مشمول این فرآیند شده و این خوردو‌ها هم تا پایان بهمن ماه برای پرداخت مالیات خود فرصت دارند.

مستوفی یادآور شد: برای خودرو‌های لوکس در سال ۱۴۰۲  تا به امروز ۲ هزار و ۸۰۰ نفر اقدام به پرداخت کرده اند و انتظار می‌رود تا پایان مهلت مقرر یک هزار میلیارد تومان دیگر دریافت مالیات داشته باشیم و در حال حاضر سهم این مالیات دو هزار میلیارد تومان نسبت به ۷۵۰ هزار  میلیارد تومان  حدود ۲ درصد است که یک سهم بسار ناچیز به شمار می‌رود.

 مستوفی با اشاره به اینکه  اخذ مالیات از خودرو‌های لوکس در راستای تثبیت و کاهش قیمت خودرو‌های وارداتی تعیین شده است. گفت:  با توجه به کاهش قیمت خودرو طی امسال و  عدد مالیاتی که از مالکان مطالبه شده است عدد کمتری نسبت به سال‌های گذشته بوده است و به طور قطع هرچقدر قیمت خودرو  افزایش یابد پرداخت مالیات بیشتر خواهد شد.

گفتنی است قیمت برخی از خودروهای بالای ۳ تا ۲۰ میلیارد تومان که مشمول مالیات می شوند در جدول زیر اعلام شده است؛

میزان مالیات خودرو‌های لوکس به ۳۲ میلیارد تومان رسید/ تنها ۲ هزار و ۸۰۰ مالک خودرو‌های لوکس اقدام به پرداخت مالیات کرده اند/ ممنوعیت نقل و انتقالات خودرو‌های لوکسی که مالیات پرداخت نکرده اند 

 

source

توسط