دادستان‌های آلمان روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه اعلام کردند که تحقیقاتی را در مورد چاقوکشی مرگبار پاریس علیه یک گردشگر دوتابعیتی آلمانی-فیلیپینی آغاز کرده‌اند. وزیر کشور فرانسه نیز روز دوشنبه گفت که در روند «روانپزشکی» عامل حمله مرگبار شنبه شب در نزدیکی برج ایفل یک «قصور مسلم» صورت گرفته است.

آگهی

یک سخنگوی دادستانی فدرال آلمان روز دوشنبه آغاز تحقیق در مورد قتل این گردشگر ۲۳ ساله را تایید کرد. تحقیقات آلمان در مورد حمله شامگاه شنبه در نزدیکی برج ایفل، در کنار تحقیقات دادستان‌های مقابله با تروریسم فرانسوی انجام خواهد شد.

آرمان [آرماند] رجب‌پور میاندوآب، با تبار ایرانی و زاده سال ۱۹۹۷ میلادی در فرانسه، با دو ضربه چکش و چهار ضربه چاقو یک مرد آلمانی-فیلیپینی را به قتل رساند. در این حادثه، دو نفر دیگر نیز زخمی شدند.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در پستی در شبکه ایکس نوشت که از این حمله «بهم ریختم». او افزود که «یاد و خاطر ما با مجروحان، خانواده‌ها و دوستان آن‌ها است.»

نانسی فِزِر، وزیر کشور آلمان هم پیش‌تر گفته بود «تهدید تروریسم اسلام گرا حاد و جدی است» و «جنگ در غزه» این تهدید را بدتر کرده است.

حمله پاریس چگونه رخ داد؟

عصر شنبه دوم دسامبر حوالی ساعت ۹:۱۵ شب، یک خانم حین رانندگی در نزدیکی پل «بئر حکیم» در منطقه ۱۵ پاریس با گرفتن شماره اورژانس پلیس، گزارش می‌دهد که شاهد حمله مردی سیاه‌پوش با چاقو است. وی در ادامه می‌گوید که «خیلی از مردم در حال فرار هستند.» 

یک راننده تاکسی دیگر نیز که شاهد این صحنه بود بر سر مرد مهاجم داد می‌زد. عامل حمله که گفته می‌شود فریاد «الله اکبر» سر می‌داد نیز متواری می‌شود.

بلافاصله، دو تیم از نیروهای پلیس فرانسه از منطقه ۱۵ و منطقه هفتم پاریس وارد عمل می‌شوند و متوجه شدند که فردی که با مشخصات مشابه از روی پلی بر روی رودخانه سِن در حال حرکت به سمت منطقه ۱۶ است. بی‌خبر از آنکه قبل از همه این اتفاقات، آرمند رجب‌پور میاندوآب با چکش و چهار ضربه چاقو به جوان ۲۳ ساله‌ای که به همراه دو تن از دوستانش در حال گشت و گذار بود، حمله‌ کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قربانی که دارای تابعیت دوگانه آلمانی و فیلیپینی بود، حدود ساعت ۱۰ و نیم همان شب و به رغم دریافت کمک‌های اولیه، جان خود را از دست داد.

مهاجم بعد از کشتن این تبعه آلمانی-فیلیپینی دو حمله دیگر نیز انجام داده بود. وی در «خیابان پرزیدنت کِنِدی» در منطقه ۱۶ پاریس با چکش به شدت بر سر یک مرد بریتانیایی میزند. یک مرد فرانسوی نیز که به همراه همسر و فرزندش در حال پیاده‌روی بود نیز مورد اصابت چکش قرار گرفت.

پلیس وارد عمل می‌شود و فرد ضارب را با استفاده از تپانچه برقی (شوکر الکتریکی) دستگیر می‌کند.

آیا قصور روانپزشکی در کار بوده است؟

پس از این حمله که توسط امانوئل ماکرون به عنوان یک اقدام «تروریستی» خوانده شد؛ ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه خواستار اتخاذ تمهیداتی شد تا مقامات هم اجازه داشته باشند برای افراد با عقاید افراطی و دارای اختلالات روانپزشکی دستور درمان صادر کنند. 

آقای دارمنن خاطر نشان ساخت که فرد مهاجم «به اسلام افراطی پایبند بوده و از نظر روانی بیمار است. او به تشخیص برخی پزشکان روند درمان خود را متوقف کرده بود.» «همانطور که [در جلسه با] نخست‌وزیر بحث کردیم، آنچه که بدون شک نیاز به تغییر دارد این است که مقامات دولتی، بخشداران و پلیس نیز باید بتوانند برای افراد تقاضای مراقبت صادر کنند، موضوعی که هم اکنون ممکن نیست.»

وزیر کشور فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که در روند «روانپزشکی» عامل حمله مرگبار شنبه شب در نزدیکی برج ایفل یک «قصور مسلم» صورت گرفته است. ژرالد دارمنن در گفتگو با شبکه خبری «بِفِم تِه‌وِ / BFMTV» گفت: «قطعا یک قصور روانپزشکی در کار بوده است، پزشکان چندین بار فکر کرده بودند که او بهتر شده است.»

فرد مهاجم «بسیار سرد، بی‌احساس و فراطبیعی» به نظر می‌رسد

فرد مهاجم، آرمان رجب‌پور میاندوآب نام دارد که در سال ۱۹۹۷ از پدر و مادری ایرانی در فرانسه به دنیا آمده است. وی با خانواده خود در منطقه «اسون» واقع در جنوب پاریس زندگی می‌کرده است. آرمان رجب‌پور از سال ۲۰۱۵ افراطی شده بود و از آن زمان تحت درمان و مراقبت‌های روانپزشکی قرار داشت.

وی در سال ۲۰۱۶ نیز به دلیل برنامه‌ریزی برای انجام یک حمله، به چهار سال زندان محکوم شده بود. از آن زمان به بعد، فرد مهاجم به دلیل ارتباط با اسلامگرایان افراطی از نظر سرویس‌های امنیتی فرانسه در زمره افراد تحت نظر قرار داشت.

یک منبع نزدیک به تحقیقات روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه اطلاع داد که عامل حمله با چاقو حالا «کاملا اقدامات خود را قبول دارد و مسئولیت آن را پذیرفته است» و «همه شواهد گواه آن است که او به تنهایی وارد عمل شده است.»

در لحظه بازداشت، او به پلیس گفته بود که در «واکنش به آزار و اذیت مسلمانان در سراسر جهان» دست به این اقدام زده است. این منبع افزود: او «بسیار سرد، بی‌احساس و فراطبیعی» به نظر می‌رسد.

آگهی

وسیم نصر، خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانسه۲۴، با انتشار مجموعه پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، گزارش داد که آقای رجب‌پور پیش از مبادرت به این حمله با انتشار ویدیوی یک دقیقه و ۵۹ ثانیه‌ای حمایت خود را از داعش اعلام کرده و با خلیفه این گروه افراط‌گرای مذهبی بیعت کرده بود.

source

توسط jahankhabari