به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، امروزه آشنایی جامعه بیشتر با علائم سکته‌های قلبی است و در مورد علائم و فاکتورهای خطر سکته‌های مغزی آگاهی لازم وجود ندارد. دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین المللی سکته مغزی با اعلام این مطلب گفت: شناسایی علائم سکته مغزی کمی پیچیده است و بستگی به ناحیه درگیر مغز ممکن است تنوع علائم بسیار داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

دیابتی‌ها کدام منابع پروتئینی را باید کمتر مصرف کنند؟

لیلا افشار هزارخانی افزود: مواجه شدن با یک ضعف به طور همزمان در ناحیه دست و پا (یا فقط در یک دست و یا در یک پا) همراه با اختلال تکلم و کجی صورت و گاهی مواقع دوبینی و عدم تعادل، از علائم اولیه و مهم سکته‌های مغزی محسوب می‌شوند که باید با بروز علائم فوق سریعا به اورژانس مراجعه شود.

این فلوشیپ سکته‌های مغزی نسبت به بی‌توجهی به این علائم هشدار داد و تاکید کرد: گاهی این علائم به سرعت برطرف شده و شخص نیازی به مراجعه به پزشک نمی‌بیند که تصمیم خطرناک و اشتباهی است. ریسک تکرار علائم در ساعات دیگر بالاست و باید برای بررسی علل و جلوگیری از حمله بعدی شخص سریعا به اولین مرکز تخصصی سکته‌های مغزی مراجعه کند.

متخصص مغز و اعصاب با اشاره به علل و فاکتورهای خطرناک که فرد را مستعد سکته مغزی می‌کند، افزود: بروز سکته‌های مغزی به دو فاکتور اصلاح‌پذیر و غیرقابل اصلاح مرتبط است. سن بالا و عوامل ژنتیکی جزو فاکتور غیراصلاح هستند که فرد را مستعد به سکته مغزی می‌کنند. ابتلا به فشارخون، دیابت، چاقی، رژیم غذایی نامناسب، کم‌تحرکی، استعمال دخانیات و به‌خصوص آلودگی هوا که ثابت شده به تنهایی در بروز سکته مغزی نقش دارد هم از عوامل اصلاح‌پذیری هستند که باعث بروز سکته مغزی می‌شوند.

به گفته این پزشک سن بروز سکته مغزی در ایران یک دهه پایین‌تر از کشورهای دیگر است که باید این مهم بررسی شود.

وی، زمان طلایی در درمان سکته مغزی را هم بسیار مهم عنوان کرد و افزود: در صورت بروز هرگونه از علائم سکته مغزی در همان ساعت‌های اولیه به خصوص ۴ و نیم ساعت اول که زمان طلایی نام دارد، برای درمان باید به نزدیکترین بیمارستان مربوطه مراجعه شود.

افشار هزارخانی همچنین از برگزاری پانزدهمین کنگره بین‌المللی سکته مغزی (۲۲ تا ۲۴ آذر) خبر داد و گفت: هدف اصلی این کنگره ارائه آخرین دستاوردها و پیشرفت‌های درمان سکته مغزی و پژوهش‌های صورت پذیرفته به متخصصین و پزشکان مرتبط با سکته مغزی و همچنین آگاهی بخشیدن به جامعه است.

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی

source

توسط jahankhabari