علی و کیانا رحمانی، فرزندان نرگس محمدی نیمروز یکشنبه ۱۰ دسامبر (۲۹ آذر) در مراسمی ویژه در شهر اسلو، پایتخت نروژ به نیابت مادرشان جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۳ را دریافت کردند.

آگهی

در پیامی که توسط خانم محمدی به این مراسم فرستاده شده بود و توسط دختر و پسر او خوانده شد، برنده جایزه نوبل امسال از کمیته نروژ تشکر کرد و خود را «یک نفر از میلیون‌ها زن ایرانی» خواند که علیه «تبعیض، استبداد و سرکوب» به پا خاسته‌اند.

نرگس محمدی که اکنون در زندان به سر می‌برد در پیام خود حجاب اجباری را «ننگی» خواند که نه نمادی فرهنگی از جامعه ایران، بلکه ابزاری برای «سرکوب و به بند کشیدن زنان از سوی یک حکومت سرکوبگر مذهبی» بوده است.

خانم محمدی جایزه صلح نوبل را «منبع امید و الهام» برای خود عنوان کرد و از نهادهای بین‌المللی و رسانه‌های جهانی خواست از حرکت دموکراتیک مردم ایران و جنبش «زن، زندگی، آزادی» حمایت کنند.

وی با بیان اینکه حکومت جمهوری اسلامی «مشروعیت و حمایت عمومی» خود را از دست داده است، گفت: «مردم ایران با استقامت بر سرکوب و استبداد غلبه خواهند کرد. شک نکنید این امر مسلم است.»

در طی این مراسم یک صندلی خالی بر روی صحنه به خانم محمدی اختصاص یافته بود و تصویر بزرگی از وی نیز در تالار مراسم نصب شده بود. 

پیش از شروع مراسم اعطای جایزه مهسا وحدت خواننده ایرانی قطعه‌ای را اجرا کرد و پس از پایان پیام خانم محمدی نیز مژگان شجریان خواننده موسیقی سنتی ایرانی و دختر محمدرضا شجریان بر روی صحنه حاضر شد و به خواندن قطعه «مرغ سحر» پرداخت. 

در این مراسم تقی رحمانی، فعال سیاسی ملی‌مذهبی و همسر خانم محمدی، نیز حضور داشت. پیشتر او گفته بود که برای مدت ۱۱ سال است که همسرش را ندیده و فرزندان دوقلوی ۱۷ساله‌اش نیز ۷ سال می‌شود که مادرشان را ملاقات نکرده‌اند.

علاوه بر آقای رحمانی شماری از چهره‌های هنری، حقوق بشری و سیاسی ایرانی از جمله گلشیفته فراهانی، نازنین بنیادی، شیرین عبادی و عبدالله مهتدی در سالن برگزاری مراسم حضور داشتند.

کمیته صلح نوبل پیشتر در روز ششم اکتبر (۱۴ مهر) اعلام کرده بود که جایزه سال ۲۰۲۳ میلادی خود را به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایرانی اهدا می‌کند. امری که انتقاد مقامات جمهوری اسلامی را به همراه داشت.

نرگس محمدی با ۵۱ سال سن، هم اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در زندان اوین تهران به اتهاماتی از جمله «تبلیغ علیه نظام» است.

خانواده وی پیش‌تر در روز شنبه اعلام کرده بودند که او همزمان با مراسم اعطای این جایزه، اعتصاب غذای جدیدی را در سلول خود در زندان ایران در «همبستگی با اقلیت مذهبی بهایی» آغاز خواهد کرد.

جایزه صلح نوبل ۲۰۲۳ همزمان با ۱۰ دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، به خانم محمدی اهدا می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در تاریخ ۱۲۲ ساله اعطای جوایز صلح نوبل، نرگس محمدی نوزدهمین زنی است که برنده این جایزه می‌شود و پنجمین فردی است که در زمان بازداشت آن را به دست می‌آورد.

در میان ایرانیان نیز این این دومین بار است که جایزه صلح نوبل به یک ایرانی می‌رسد. قبل از این شیرین عبادی، وکیل و فعال حقوق بشر، در سال ۲۰۰۳ میلادی این جایزه را دریافت کرده بود.

source

توسط jahankhabari