خانواده نرگس محمدی روز شنبه اعلام کردند که برنده امسال جایزه صلح نوبل، همزمان با برگزاری این مراسم روز یکشنبه در شهر اسلو، اعتصاب غذای جدیدی را در سلول خود در زندان ایران آغاز خواهد کرد.

آگهی

برادر و همسر خانم محمدی روز شنبه در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در اسلو، پایتخت نروژ خبر دادند که نرگس محمدی در «همبستگی» با اقلیت مذهبی بهایی دست به اعتصاب غذا خواهد زد. 

نرگس محمدی، فعالیت‌هایی همچون مبارزه علیه اجباری بودن حجاب و مجازات اعدام در ایران را در کارنامه خود دارد.

حمیدرضا، برادر کوچکتر نرگس محمدی، در ابتدای سخنان خود گفت: «او امروز اینجا با ما نیست، در زندان است و در همبستگی با یک اقلیت مذهبی دست به اعتصاب غذا خواهد زد، اما ما حضور او را در اینجا احساس می‌کنیم.»

تقی رحمانی، همسر خانم محمدی توضیح داد که این اعتصاب، به نشانه همبستگی با اقلیت مذهبی بهایی است که دو تن از شخصیت‌های برجسته آن نیز در اعتصاب غذا هستند.

آقای رحمانی گفت: «[نرگس محمدی] گفته که روزی که این جایزه را می‌خواهند به من بدهند، اعتصاب غذای خودم را شروع می‌کنم، شاید آن وقت دنیا بیشتر صدای آن را بشنود.»

نرگس محمدی در ابتدای ماه نوامبر نیز در اعتراض به اقدام مقامات زندان که مانع رفتن او به بیمارستان آنهم بدون استفاده از حجاب اجباری شده بودند، دست به اعتصاب غذا زده بود.

کمیته صلح نوبل روز ششم اکتبر (۱۴ مهر) اعلام کرد که جایزه سال ۲۰۲۳ میلادی خود را به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایرانی اهدا می‌کند.

این دومین بار است که جایزه صلح نوبل به یک ایرانی می‌رسد. پیش‌تر شیرین عبادی، وکیل و فعال حقوق بشر نیز در سال ۲۰۰۳ میلادی این جایزه را دریافت کرده بود.

source

توسط jahankhabari