عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر روز سه‌شنبه دوم آوریل در پایتخت جدید اداری کشور برای سومین دور ریاست‌جمهوری سوگند یاد کرد.

آگهی

پایتخت جدید اداری مصر، بزرگترین پروژه دولت سیسی است که از سال ۲۰۱۵ در ۴۵ کیلومتری شرق قاهره در حال احداث است. این شهر جدید که در کمتر کمربندی دوم بزرگ قاهره و در نیمه راه قاهره به بندر سوئز واقع شده، قرار است میزبان حدود شش و نیم میلیون نفر جمعیت و ادارات و سفارت‌خانه‌ها باشد.

عبدالفتاح سیسی در انتخابات دسامبر گذشته بدون رقیب جدی توانست با اختصاص ۸۹.۶ درصد آرا پیروز شود. اگرچه پیام امنیت و ثبات او در بحبوحه درگیری‌های غزه توانست توجه برخی از رای‌دهندگان را به خود جلب کند، اما بسیاری از آن‌ها در پی بحران‌های شدید مالی مصر نسبت به انتخاب او بی‌تفاوت بودند.

مصر ماه گذشته در پی انعقاد قراردادی به ارزش ۳۵ میلیارد دلار با یک صندوق اعتباری اماراتی، کنترل بر ارزش پول ملی‌اش را کاهش داد. این معامله همچنین بحران کمبود ارز خارجی در مصر را که منجر به اخلال در واردات و کاهش ذخایر ارزی شده بود، تسهیل کرد.

این اقدام به همراه تعهد مجدد دولت عبدالفتاح سیسی به اصلاحات گسترده از جمله کاهش نقش دولت در تجارت، راه را برای افزایش هشت میلیارد دلاری وام مصر از صندوق بین‌المللی پول گشود.

آقای سیسی از سال ۲۰۱۴ که بر مسند قدرت نشست به صورت گسترده‌ای بر روی زیرساخت‌ها و به ويژه ارتش سرمایه‌گذاری کرد. او معتقد است که این اقدامات برای توسعه اقتصادی و پذیرش جمعیت رو به رشد مصر ضروری است. جمعیت مصر که چهار سال پیش به صد میلیون نفر رسیده بود، در حال حاضر شش میلیون افزایش داشته است.

از جمله پروژه‌های عظیم آقای سیسی می‌توان به پروژه ۵۸ میلیارد دلاری پایتخت جدید اداری مصر، پروژه توسعه منطقه و گسترش کانال سوئز، جاده‌سازی‌های گسترده و احداث شهر‌های جدید دیگر اشاره کرد.

منتقدان این پروژه‌های دولت آقای سیسی را به دلیل بحران اقتصادی کنونی که مصر با آن دست بر گریبان است، به باد انتقاد می‌گیرند و معتقدند که این پروژه‌ها تنها منابع مصر را هدر می‌دهند و به بار بدهی این کشور شمال آفریقا می‌افزایند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اگرچه مشکلات اقتصادی مصر این کشور را با تهدید مواجه کرده‌اند، اما بحران غزه و حضور مصر به عنوان مجری اصلی کمک‌رسانی‌ها و آغازگر مذاکرات صلح میان اسرائيل و حماس وجهه بین‌المللی قاهره را تقویت کرده است.

عبدالفتاح سیسی، ژنرال پیشین ارتش مصر برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ و پس از برکناری محمد مرسی از اخوان‌المسلمین بر مسند قدرت نشست.


source
سئو سایت

توسط jahankhabari