نیکاراگوئه از دولت آلمان به دلیل «تسهیل ارتکاب نسل‌کشی» از سوی اسرائیل علیه فلسطینی‌ها به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرده است.

آگهی

دولت نیکاراگوئه از قضات این نهاد قضایی خواسته است تا با اتخاذ تدابیری اضطراری مانع از ارسال کمک‌های تسلیحاتی آلمان به اسرائیل و دیگر حمایت‌های برلین از این کشور شوند. 

سباستیان فیشر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان در واکنش به اقامه دعوی نیکاراگوئه علیه کشورش گفت که برلین اتهام‌های وارد شده را رد می‌کند. وی گفت: «آلمان نه کنوانسیون نسل‌کشی و نه مقررات بشردوستانه بین‌المللی را نقض نکرده است. ما این را در برابر دیوان بین‌المللی دادگستری نشان خواهیم داد.»

قرار است نیکاراگوئه روز دوشنبه از موضع حقوقی خود در برابر دیوان بین‌المللی دادگستری دفاع کند. نمایندگان دولت آلمان روز سه‌شنبه فرصت پاسخ‌گویی در برابر این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد را خواهند داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیکاراگوئه در شکایت‌نامه ۴۳ صفحه‌ای خود مدعی شده که دولت آلمان کنوانسیون سازمان ملل در مورد نسل‌کشی را که در سال ۱۹۴۸ پس از هولوکاست تصویب شد نقض کرده است. نیکاراگوئه همچنین به قطع کمک‌های مالی آلمان به آژانس سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی اشاره کرده است.

دیوان بین‌المللی دادگستری از زمان آغاز جنگ غزه پس از حمله روز هفت اکتبر گروه حماس به اسرائیل به کانون‌ کشمکش حقوقی بر سر این مناقشه نظامی تبدیل شده است. آفریقای جنوبی پیش از این در برابر قضات دیوان بین‌المللی دادگستری مدعی ارتکاب «نسل‌کشی» از سوی اسرائیل در نوار غزه شده بود. 

دیوان بین‌المللی دادگستری در این پرونده به اسرائیل دستور داد تا اقدام‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از ارتکاب نسل‌کشی را در دستور کار قرار دهد و زمینه ارسال کمک‌های بشردوستانه بیشتری به نوار غزه را فراهم کند. 

هرچند تصمیم‌های دیوان بین‌المللی دادگستری لازم‌الاجرا هستند اما ساز و کاری مشخص برای تضمین اجرای آنها تعریف نشده است. 

آلمان با توجه به نقشی که حکومت نازی در دوران جنگ جهانی دوم در زمینه کشتار یهودیان ایفا کرد از نظر تاریخی و اخلاقی خود را موظف به دفاع از موجودیت کشور اسرائیل می‌داند. به همین دلیل آلمان برخلاف کشورهایی همچون اسپنیا و جمهوری ایرلند در میان اعضای اتحادیه اروپا از جمله کشورهایی است که در موضع‌گیری‌هایش همراهی بیشتری با اسرائیل نشان داده است.

source
سئو سایت

توسط jahankhabari