تقریبا یک هفته پس از حمله هوایی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، حسین امیرعبداللهیان، در اولین مقصد از تور منطقه‌ای خود به عمان سفر کرد.

آگهی

این سفر در حالی انجام می‌شود که پیش از این اخباری در خصوص انتقال پیام میان ایران و آمریکا پس از حمله منتسب به اسرائيل منتشر شده بود. عمان به صورت کلاسیک همواره نقش پررنگی در موضوعات مورد اختلاف میان تهران و واشنگتن داشته و در سالهای اخیر بارها با میانجیگری خود زمینه را برای نزدیک‌ کردن دیدگاه‌ها و کاهش اختلافات میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی فراهم ساخته است. 

در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه ایران در خصوص سفر امیرعبداللهیان به عمان منتشر شده آمده است: «امیرعبداللهیان در راس هیاتی سیاسی و پارلمانی به عنوان اولین مقصد سفر منطقه‌ای خود به عمان سفر می‌کند و در این سفر طرفین در خصوص مسائل دوجانبه و منطقه‌ای از جمله شرایط غزه با یکدیگر بحث و تبادل نظر خواهند کرد.» 

در این سفر وحید جلال‌زاده، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز امیرعبدالهیان را همراهی می‌کند. در بیانیه وزارت خارجه ایران به دیگر کشورهایی که قرار است امیرعبداللهیان پس از عمان به آنجا سفر کند، اشاره‌ای نشده است. 

وزارت خارجه و رسانه‌ها در ایران گزارشی در خصوص اهداف این سفر و زمان‌بندی آن منتشر نکرده‌اند اما با توجه به شدت‌گیری تنش‌ها در روزهای اخیر و احتمال واکنش ایران به حمله منتسب به اسرائيل برخی از احتمال ارسال پیام‌هایی تازه از مسیر عمان میان تهران و واشنگتن خبر می‌دهند. 

امیرعبداللهیان در حالی راهی عمان شده که پس از کشته شدن ۷ نفر از فرماندهان و افسران ارشد سپاه پاسداران در سوریه، کشورهای عربی منطقه خاورمیانه با محکوم کردن این اقدام با ایران ابراز همدردی کردند. 

پیش تر محمد جمشیدی، معاون سیاسی ابراهیم رئيسی مدعی شده بود که پس از حمله اسرائيل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، تهران به دولت آمریکا پیامی مکتوب ارسال و در آن نوشته است: «کنار بکش تا ضربه نخوری» این مقام دولت رئيسی در ادامه مدعی شده بود که کاخ سفید از ایران «درخواست» کرده اهداف آمریکایی را نزند. 

با این حال ساعاتی پس از ادعای جمشیدی مقام‌های آمریکایی چنین پیامی را تکذیب و تاکید کردند که به ایران هشدار داده‌اند که اهداف آمریکا در منطقه را مورد هدف قرار ندهد. 

با وجود گذشت حدود یک هفته از زمان حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان تاکید دارند در زمان مناسب «انتقام سخت» تهران از راه خواهد رسید تا به گفته مسئولان حکومت ایران، اسرائيل از این اقدام خود پشیمان شود. 

در واکنش به این شدت‌گیری تنش‌ها مقام‌های اسرائيلی اعلام وضعیت آماده‌باش کرده و ارتش این کشور هم مرخصی نیروهای خود را تا اطلاع ثانوی لغو کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

 همچنین یک مقام آمریکایی روز جمعه به رسانه‌های این کشور گفته بود که ایالات متحده در حالت آماده‌باش قرار دارد و خود را برای پاسخ به حمله احتمالی ایران به دارایی‌های اسرائيل یا آمریکا در منطقه آماده می‌کند.

source
سئو سایت

توسط jahankhabari