در چند روز اخیر انتشار مجموعه‌ای شامل هزاران عکس دیده نشده از دوران قاجار از آرشیو «کاخ گلستان» توسط یک کاربر ناشناس شبکه اجتماعی ایکس واکنش‌های بسیاری را در پی داشته است.

آگهی

منتشر کننده با تقبیح رفتار مجموعه‌دارانی که اسناد تاریخی را «حبس» می‌کنند، گفته بود که این تصاویر را «رایگان برای علاقمندان به هنر و فرهنگ ایران» منتشر می‌کند.

این آرشیو که شامل ۷۴ پوشه مجموعا شامل حدود سه هزار و ۲۰۰ تصویر است بر روی گوگل درایو منتشر شده است.

ابعاد واکنش‌ها به انتشار این آرشیو آن‌چنان گسترده شد که روابط عمومی کاخ گلستان در یک بیانیه رسمی درباره انتشار این عکس‌ها توضیح داد و گفت: « اخیرا بخشی کوچکی از آلبوم عکس‌های تاریخی کاخ گلستان به صورت مجازی منتشر شده است که به آلبوم‌های سایه شهرت دارند. آلبوم‌های سایه در واقع آلبوم‌های اسکن‌شده از روی نسخه اصل هستند که به منظور خدمات‌دهی به پژوهشگران و دانشگاهیان تهیه شده است. بنابراین شی یا آلبومی مفقود نشده است، بلکه نسخه دیجیتالی آلبوم‌ها منتشر شده است.»

کاخ گلستان ضمن رد ادعای منتشر کننده مبنی بر این که این نهاد «اسناد تاریخی را حبس می‌کند» افزود:«برخی از این عکس‌ها، بارها با توجه به تقاضای پژوهشگران داخلی و حتی خارجی، در اختیار آنان قرار گرفته است و موضوع غیرقابل انتشار نبوده است.»

کاخ گلستان همچنین گفت که قصد دارد «در راستای خدمت‌رسانی بهتر به جامعه دانشگاهی و پژوهشی»، «آلبوم‌های سایه» را به صورت عمومی منتشر کند و اکنون مراحل «دسته‌بندی عکس‌ها و تغییر نام پوشه‌ها» درحال انجام است.

source
سئو سایت

توسط jahankhabari